İSTİKAMETİNİ KAYBETMİŞSEN DIŞARIDAN VERİLEN HİÇ BİR ÖĞÜT SANA YOL GÖSTERMEZ

(Toplumsal İlişkiler 815)

اِنَّ الَّذٖينَ قَالُوا رَبُّنَا اللّٰهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا تَـتَنَزَّلُ عَلَيْهِمُ الْمَلٰٓئِكَةُ اَلَّا تَخَافُوا وَلَا تَحْزَنُوا وَاَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ الَّتٖي كُنْتُمْ تُوعَدُونَ
Şüphesiz: “Bizim Rabbimiz Allah’tır” deyip sonra dosdoğru bir istikamet tutturanlar(a gelince); işte onların üzerine (hayatları boyunca ve ölüm anında teselli ve teskin edici) melekler sürekli inecek ve: “Korkmayın ve hüzne kapılmayın, size va’ad olunan cennetle müjdelenip sevinin” diyeceklerdir.” (Fussilet/30)

İstikameti kaybetmek demek dosdoğru gidilen otoban yoldan tali ve çıkmaz kötü yola girmek demektir. Doğruluğu terk etmek demektir.

Hz. Mevlana; “istikametini kaybetmişsen dışarıdan verilen hiç bir öğüt sana yol göstermez” derken, yoldan çıkmanın vahim sonuçlar doğuracağının altını çizer. Yapılması gereken tekrar istikamet üzere doğru olan yola girmektir. Hatalardan pişman olup kalben nedamet duymaktır. Kısacası tövbe etmeli ki yeniden insan fabrika ayarlarına dönüp fıtrat üzere hareket edebilsin.

Abdülaziz Kıranşal, “Müslüman Gençler İçin İrade Terbiyesi” adlı eserinde (s.132) istikamet hakkında şöyle diyor:

İnsanlar senden keramet beklese de sen istikamet üzere ol ! Çünkü en büyük keramet istikamet üzere olmaktır. İnsanlar senden başarı beklese de sen istikamet üzere ol ! Çünkü en büyük başarı istikamet üzere yaşamaktır. insanlar senden zafer beklese de sen istikamet üzere ol ! Çünkü en büyük zafer istikamet üzere ölmektir. Sakın aklından çıkarma ! İstikametini kaybedeninin kaybedecek başka hiçbir şeyi kalmamıştır.”

Günde kırk kez Fatiha Suresini okuyoruz. Bu surenin 6. ayetinde Allah’tan bizi istikamet üzere dosdoğru yolunda olmayı istiyoruz:

“Ey Rabb’imiz! Bizi, insanın doğal yapısıyla; duyguları, eğilimleri ve ihtiyaçlarıyla birebir örtüşen, varlık kanunlarıyla tam bir uyum ve âhenk içinde olan o dosdoğru yola, insanlığı hem dünyada, hem de âhirette mutluluğa ulaştıracak o apaydınlık yola, yani İslâm yoluna ilet.”

Şemsettin ÖZKAN

18.09.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-1000kitap.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.