ARAYIP SORMAZLAR SENİ GÖRÜNCE DE ‘YAV SEN YAŞIYON MU’ DERLER YOK BEN DÖNÜLMEZ AKŞAMIN UFKUNDAYIM DÖNÜNCE SORARIM

(Toplumsal İlişkiler 814)

يَٓا اَيُّهَا الَّذٖينَ اٰمَنُوا اجْتَنِبُوا كَثٖيراً مِنَ الظَّنِّؗ اِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ اِثْمٌ وَلَا تَجَسَّسُوا وَلَا يَغْتَبْ بَعْضُكُمْ بَعْضاًؕ اَيُحِبُّ اَحَدُكُمْ اَنْ يَأْكُلَ لَحْمَ اَخٖيهِ مَيْتاً فَكَرِهْتُمُوهُؕ وَاتَّقُوا اللّٰهَؕ اِنَّ اللّٰهَ تَـوَّابٌ رَحٖيمٌ
Ey iman edenler! Zannın birçoğundan sakının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurlarını ve mahremiyetlerini araştırmayın. Birbirinizin gıybetini yapmayın. Herhangi biriniz ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz! Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah tövbeyi çok kabul edendir, çok merhamet edendir.” (Hucurat/12)

Konya’mızın eski kulağı kesikleri arasında çok yaygın bir olduğu kadar karşısındakine yukarıdan bakan bir ifade tarzıdır bu söylem; “yav sen yaşıyon mu?”

20 Ağustos 2018’de Facebook’ta ismi bende saklı birine şöyle yazmışım; “arayıp sormazlar, seni görünce de ‘yav sen yaşıyon mu?’ derler. Yok ben dönülmez akşamın ufkundayım arayınca sorarım şefim.”

Bundan daha iyi cevap her hâlükârda verilmez sanırım değerli dostlar! Tam bir tepeden bakış açısı ‘yav sen yaşıyon mu?’ Yukarıda verdiğim cevabın dışında da bu tiplere cevap vermişimdir. Yine böyle biri ‘yav sen yaşıyon mu?’ deyince gayet sakin bir şekilde; ‘yok yaşamıyorum ölüyüm ben ölüyüm’ deyince, karşımdaki irkilerek; ‘yok yav olur mu öyle şey ne biçim cevap bu’ diye yine serzenişte bulunduklarına tanık olmuşumdur. Bunlara göre güya bizi seviyorlarmış da ondan böyle sözler ederlermiş.

Ancak bize böyle laflar eden yukarı perdeden konuşanlar kimbilir başkalarının yanında adımız geçince “yav o da ne suya dokunur, ne sabuna” demeyecekleri ne malum? Yüzümüze bunu diyen arkamızdan ne konuşur bilemiyorum. Madem ortalıkta bizi göremiyorsun, bizi seviyorsun, o zaman bir arar sorarsın bu dostunu. Tereyağı gibi suyun üstüne çıkmazsın, yav sen yaşıyon mu, hiç görünmüyon demezsin. Hadi şaka yaptın diyelim öyle konuşuyorsun lakin yukarıdan tepeden bakış açısıyla karşındakinin kafasının üstünü görürsün ancak. Ama onun kalbine, ruhuna dokunamazsın.

Şemsettin ÖZKAN

17.09.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-facebook.com (anılar)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.