YOKSULLUĞU ANLADIK DA SEVMEK NEDEN KIT KANAAT YOKSA YÜREKLER Mİ YOKSUL AŞKA KİM BİÇMİŞ FİYAT

(Toplumsal İlişkiler 564)

ثُمَّ قَسَتْ قُلُوبُكُمْ مِنْ بَعْدِ ذٰلِكَ فَهِيَ كَالْحِجَارَةِ اَوْ اَشَدُّ قَسْوَةًؕ وَاِنَّ مِنَ الْحِجَارَةِ لَمَا يَتَفَجَّرُ مِنْهُ الْاَنْهَارُؕ وَاِنَّ مِنْهَا لَمَا يَشَّقَّقُ فَيَخْرُجُ مِنْهُ الْمَٓاءُؕ وَاِنَّ مِنْهَا لَمَا يَهْبِطُ مِنْ خَشْيَةِ اللّٰهِؕ وَمَا اللّٰهُ بِغَافِلٍ عَمَّا تَعْمَلُونَ

“Ama bütün bunlardan sonra, kalpleriniz yine kaskatı kesilip taş gibi oldu, hattâ daha da sert! Taşlar, kayalar bile, sizin şu duyarsız kalplerinizin yanında yumuşacık kalır.Çünkü öyle kayalar vardır ki, içerisinden ırmaklar kaynar; öyleleri de var ki, çatlayıp yarılır da, bağrından pınarlar fışkırır; yine öyleleri de vardır ki, Allah korkusuyla yuvarlanıp aşağılara düşer.
hâlde, ey inkârcılar! Akılsız, şuursuz dediğiniz şu taşlar, ağaçlar, kuşlar bile yüce Yaratıcının kanunlarına kayıtsız şartsız boyun eğerken, akıl ve irâde sahibi olan sizler, sonsuz merhamet ve şefkatiyle sizi yoktan var eden ve yaratılmışlar içinde en şerefli makâma yücelten Rabb’inize karşı nasıl olur da nankörlük eder, emirlerine baş kaldırırsınız?Allah, yaptıklarınızdan hiç de habersiz değildir.” (Bakara/74) 

          Hz. Mevlana; “yoksulluğu anladık da sevmek neden kıt kanaat? Yoksa yürekler mi yoksul aşka kim biçmiş fiyat?” derken bize ne anlatmak ister acaba? Yoksul olmayı anladım da sevmemeyi, sevilmemeyi anlamıyorum mu demek istiyor? Aşkta da maddi hesaplamalar mı yapacağız fakirlik hesabı yapar gibi? Sorular soru içinde, akılsa olmazların peşinde.

         Yoksulluk öyle uzaklarda değil gardaş, yoksulluk içimizde. Sevgisizlikten çağımız insanı üşüyor, donuyor ve buz tuttu insanlık. Adeta çözülmeyi bekliyor. Her sene bir şeyler moda oluyor ya, ha bir senede insan olmak moda olsa keşke.

          Cahit Zarifoğlu boşuna “geceyi boşverin hepinize iyi insanlar diliyorum,” demiyor. Ne bileyim İsmet Özel “usta ölmeden önce bir oyun öğret de insan olayım, demiyor. Üstadlar boşuna her geçen gün adeta güneşin önünde buz gibi eriyen insanlığımızı masaya yatırmıyorlar.

           Boş insanlarla dolu şu dünya… İnsan olmak zor dostum zor. İnsan olmak doğruluk ister, dürüstlük ister, iyilik ve güzellik ister. Hoşgörülü olmak ve tevazu ister, güven ister, vicdan ister, ahlak ister ve haddini bilmek ister. İster de ister, tüm ahlaki değerlerin yanında olmasını. Ooof ooof, zor be dostum iyi bir insan olmak çok zor…

       “Hepimiz insanız,” derler ortalığa konuşurken. Değiliz kardeş değiliz. Beşeriz belki de hepimiz. Aramızdan bazıları insandır. İçimizden bazıları insan gerçekten de. Çoğunu at çöpe. “Sen benim dünyada ünümü duymadın mı hiç? Ben bir hiçim, hiç” diyen Hz. Mevlana gibi kaç mütevazı insan var? Çok az değil mi? Oğuz Atay sakın; “sevgili insanlık! Bir çocuk masumiyetiyle bir kere daha “elma” diyoruz. Ne olur ortaya çık artık,” derken yüreklerimizin fukaralıktan çöle dönmesine vurgu yapmış olmasın. 

        İnsan demek insanlık demek aşk dolu sevgi dolu demektir. Çünkü Adem babamızı İblis’ten ayıran temel faktör aşktı. İblis aşksızlığı, fesatlığı aklı sıra çok mantık yürütmesinden ötürü heder oldu. Bu tutumu Allah’a kafa tutması gibi bir eyleme sürükledi onu. O zaman ey insan yoksulluğu anladık da sevmek neden kıt kanaat? Şeytanlaştığın için mi aşka biçiyorsun fiyat? 

Şemsettin ÖZKAN

02.01.2022 KONYAALTI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-suskunduvar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.