YA SEFERDİR YA TAHAMMÜL ÇÜNKİ AŞKIN ÇARESİ

(Toplumsal İlişkiler 619)

وَاسْتَعٖينُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلٰوةِؕ وَاِنَّهَا لَكَبٖيرَةٌ اِلَّا عَلَى الْخَاشِعٖينَۙ
Sabırla ve namazla O’ndan yardım dileyin. Yaratıcınızla aranızdaki gönül bağını sürekli canlı tutun; yeryüzünde adâlet ve doğruluğu egemen kılma uğrunda verdiğiniz mücâdelede, zorluklar karşısında asla yılgınlığa kapılmadan, umudunuzu ve direncinizi kaybetmeden hedefe doğru adım adım ilerleyin! Hiç kuşkusuz bu görev, Allah’a saygıyla boyun eğenlerden başkasına elbette ağır gelecektir.” (Bakara/45)

Nedim bir sözünde “ya seferdir ya tahammül çünki aşkın çaresi” der. İhtiyari gama düşmektense ızdırarı sefer etmek yeğ değil midir değerli dostlar?

Aşıkı mübtelaya sorarlar; “ sefer mi tahammül mü?” diye de “Sefer” der aşka düşmüş. Niye ki? Nihayetinde fazla naz aşık usandırmaz mı? Ahmet Paşa’nın şu meşhur beyiti de pek meşhurdur:

Kıldım belay-ı aşk ile ben mübtela sefer

Meşhurdur ki aşıka ya sabru ya sefer

Yani diyor ki Paşa; aşktan gelen belalardan dolayı yolculuğa düştüm. Meşhur sözdür ki aşığa ya sabır ya sefer gerek. O meşhur söz de yukarıda sözünü ettiğimiz Lale devrinin meşhur şairi Nedim’e aittir.

Bazı insanların istekleri katlanılmaz bir hal alabilir. Farklı durumlar ya da olaylar karşısında aşırı tavırlar sergilemesi, tavrını gereksiz biçimde uzatması ya da onayı alınması gereken bir konuda onay vermemesi gibi durumlarda iş çekilmez bir duruma dönüşür. Eğer bu tavır devam ederse çevresindeki diğer insanlar da durumdan rahatsız olur.

Zamanın birinde güzelliği dillere destan bir kız yaşarmış. Kendisiyle evlenmek isteyen gençleri reddedip kimseyi beğenmezmiş. Genç bir delikanlı güzel kızı istemiş. Ama kız, delikanlıyı beğenmemiş. Genç ne yaptıysa kızın fikrini değiştirememiş. Delikanlı da kasabadan ayrılmış. Başka biriyle evlenip yeni bir hayat kurmuş.

Aradan zaman geçmiş. Yolu yaşadığı kasabaya düşmüş. Aklına aşık olduğu kız gelmiş, nasıl olduğunu merak etmiş. Yaşlı bir adam kızın evlenip kırmızı gülleri olan evde yaşadığını söylemiş. Kızın kiminle evlendiğini görmek istemiş. Kocasını görünce şaşırmış. Neden böyle biriyle evlendiğini merak eden adam, kızın kapısını çalmış. Kız kapıyı açmış. Adam sormuş:

Kimseyi beğenmeyen sen neden onunla evlendin?

Kız:

–  Cevabı öğrenmeden önce bahçemdeki en güzel gülü koparıp getireceksin ama bahçede ilerlerken geriye dönmeyeceksin.

Adam bahçede ilerlemeye başlamış. Bir türlü seçememiş, en güzelini bulacağım derken bahçenin sonuna gelmiş, yaprakları solmuş cılız bir gülü koparmak zorunda kalmış. Kız da aynı şekilde delikanlının yaptığı gibi bir seçim yapmak zorunda kaldığını söylemiş.

Şemsettin ÖZKAN

01.03.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-atasozuanlamlari.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.