İKİ TÜR İNSAN DAİMA AÇTIR BİRİSİ İLMİ ARAYAN DİĞERİ DE PARAYI ARAYAN

(Toplumsal İlişkiler 618)

فَتَعَالَى اللّٰهُ الْمَلِكُ الْحَقُّۚ وَلَا تَعْجَلْ بِالْقُرْاٰنِ مِنْ قَبْلِ اَنْ يُقْضٰٓى اِلَيْكَ وَحْيُهُؗ وَقُلْ رَبِّ زِدْنٖي عِلْماً
Demek oluyor ki; Allah, insanoğlunun tasavvur ettiği her şeyin üstünde ve ötesindedir, eşi benzeri yoktur, yüceler yücesidir; 
mutlak egemenlik sahibi, gerçek hükümdardır; doğrunun, gerçeğin, hakkın ve hakîkatin ta kendisidir!Bu arada, ey Muhammed;Cebrail sana vahiy indirirken, Kur’an’ın vahyi tamamlanmadan önce, onu unuturum endişesiyle acele davranıp ayetleri ezberlemeye çalışma; Korkma, bütün ayetleri senin kalbine nakşedip, hepsini ezberlemeni sağlayacağız. Ve sen, ey Kur’an okuyucusu; bu kitabı doğru anlamak istiyorsan, peşin ve aceleci yaklaşımlardan sakın; ayetleri, ait olduğu genel anlam örgüsünden soyutlayarak onlardan aceleci hükümler çıkarma. Kur’an’ı bir bütün olarak ele al ve bir kaç anlama gelebilecek ayetleri, o bütün içinde değerlendirmeye çalış.Ve ne kadar bilgili olursan ol, hiçbir konuda kendini yeterli görme; dâimâ, “Ey Rabbim, anlayış, idrâk ve ilmimi artır!” de ve bunun gereği olan okuma, öğrenme, araştırma ve düşünme faaliyetlerini bir an bile kesintiye uğratma.” (Taha/114)

Hz. Mevlana der ki; “iki tür insan daima açtır birisi ilmi arayan diğeri de parayı arayan.” Gerçekten de öyle değil midir dostlar? Aç insanların neye meylettiklerini araştırsak önümüze bilgiye susayanlar ve paraya bana mısın demeyenler çıkacaktır.

Hz. Mevlana; “Bilgi sınırı olmayan bir denizdir. Bilgi arayan ise denizlere dalan bir dalgıçtır.” derken ilim açlığının ummanlara sığmayacağını ne güzel ifade eder.

Hz. Ali efendimiz ilmi servetten yani paradan üstün görür sebebini şöyle izah eder: “İlim servetten üstündür. Çünkü serveti sen korursun. İlim ise seni korur.”

Açlık hırs yapar insana. İlimle yanıp tutuşanlar olduğu gibi maddi yönden yanıp tutuşanlarda da para hırsı vardır. İlim hırsı da para hırsı da bu dünya ehline lazımdır. Maddi ve manevi alanlarda ilerlemenin yolu bunlardan geçiyor.

Şemsettin ÖZKAN

28.02.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.