TUT Kİ ALİ’DEN MİRAS KALDI SANA ZÜLFİKAR SENDE ALİ’NİN YÜREĞİ YOKSA ZÜLFİKAR NEYE YARAR

(Toplumsal İlişkiler 642)

اَلَّذٖينَ يُبَلِّغُونَ رِسَالَاتِ اللّٰهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ اَحَداً اِلَّا اللّٰهَؕ وَكَفٰى بِاللّٰهِ حَسٖيباً
“Çünkü Peygamberler kendi arzu ve istekleri doğrultusunda iş yapmazlar; aksine onlar, Allah’ın mesajını insanlığa iletirler ve sadece O’ndan korkar, O’ndan başka hiç kimseden ve hiçbir şeyden çekinmezler! Bilirler ki, kendilerinden hesap soracak tek yetkili Allah’tır. Öyle ya: Hesap görücü olarak, Allah yeter!” (Ahzab/39)

Napolyon Bonoparte “dünyada taklit edilemeyen tek şey cesarettir” derken haksız sayılmaz. Zira cesaret cesurların işidir korkakların değil.

Hz. Mevlana; “tut ki Ali’den miras kaldı sana Zülfikar. Sende Ali’nin yüreği yoksa Zülfikar neye yarar?” derken gücü elinde tutanların adalet yönünde o kılıcı kullanamadıktan sonra ne işe yaradığını sorgular. Ne yazar Hz. Ali gibi o kılıcı (Zülfikarı) Hak yolunda sallayamadıktan sonra? Sahi Zülfikara sahip olsan ya da sana miras kalmış olsa da, Hz. Ali gibi çıkıp meydana canü başu Hak yoluna koyamadıktan sonra neye yarar?

Çok sevdiğim Nihavent makamında bir eserde Pir Sultan Abdal’ın dediği gibi cesur olmak öyle her babayiğidin harcı değildir;

Çıkalım meydan yerine

Erelim Ali sırrına

Can-ü başı Hak yoluna

Koyamazsın demedim mi

Demedim mi demedim mi

Gönül sana söylemedim mi

Can-ü başı Hak yoluna

Koyamazsın demedim mi?

Sorun Hz. Ali efendimizin “cesurun ayakları dayanmak, korkağın ayakları kaçmak için yaratılmıştır” buyurduğu gibidir. Yoksa onun zülfikarı (kılıcı) elinde olsa neye yarar ki?

Bazı alim ulema sınıfında olanların durumuda tıpkı zülfikarı elinde miras gibi bulundurupta Hz. Ali efendimizin cesareti yüreği olmayanlara ne kadar çok benziyor. Zira zalimler zulüm yapmaya asla cesaret edemezlerdi alim ulema makamında olanların bu alemde yağcılığı olmasaydı.

Şemsettin ÖZKAN

24.03.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.