GÖRÜNÜŞE ŞEKİLLERE TESBİHE SAKALA TAKKEYE ALDANMA DİĞER GÜNAHLAR İÇKİ GİBİ SARHOŞ ETSEYDİ GÖRÜRDÜNÜZ KİMİN AYIK OLDUĞUNU

(Toplumsal İlişkiler 643)

اَمْ حَسِبَ الَّذٖينَ فٖي قُلُوبِهِمْ مَرَضٌ اَنْ لَنْ يُخْرِجَ اللّٰهُ اَضْغَانَهُمْ
Yoksa kalplerinde hastalık bulunan bu münâfıklar, müminlere karşı besledikleri kinlerini ve hâince tuzaklarını Allah’ın ortaya çıkarmayacağını mı sanıyorlardı?” (Muhammed/29)

Sadi Şirazi’nin dillere destan müthiş bir sözü var. Çok hoşuma gider bu sözü; “görünüşe, şekillere, tesbihe, sakala, takkeye aldanma! Diğer günahlar içki gibi sarhoş etseydi, görürdünüz kimin ayık olduğunu.” Hz. Mevlana da “surete şekle takılıp kalırsan sen putperestsin” derken yine bu konuda insanların aldandığına dikkatlerimizi çeker.

İnsanoğlu haramlar konusunda insana sarhoşluk illeti vermesinden ötürü içkiyi her zaman ön plana çıkarır. Çünkü kişi daha alkolü alır almaz üzerinde emarelerini gösterir. Alındığı hemen belli olur. Bu yüzden insanlar günah keçisi gibi herşeyi onda bilirler ve onu görürler. Zaten haramların görünen yüzü de içki değil midir?

Şimdi durum böyle olunca gıybeti kim görecek, yalanı, hileyi, kul hakkını kim dikkate alacak? Diğer haramları kim görecek?

Sadi Şirazi’nin de demek istediği de içkiyi hafif gördüğünden değil, buzdağının görünen yüzünün dışında görünmeyen yüzüne de dikkatlerimizi çekmektir.

Burada önemle üzerinde durulması gereken konulardan biri de dini kisve, amblem, sembol ve işaretlerin insanları yanıltmak için kullanılmalarıdır. Aslında buna aldanmamak gerek.

Tabi bu aldatma işini her dini kisvelinin yapmasını söylemek mantık dışıdır. Bu kişilerin söylemleriyle davranışları arasındaki çelişkiyi gören konuya vakıf olmuş demektir.

Şemsettin ÖZKAN

25.03.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-memurlar.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.