HARABAT EHLİNİ HOR GÖRME ZAKİR DEFİNEYE MALİK VİRANELER VAR

(Toplumsal İlişkiler 641)

وَلَا تُصَعِّرْ خَدَّكَ لِلنَّاسِ وَلَا تَمْشِ فِي الْاَرْضِ مَرَحاًؕ اِنَّ اللّٰهَ لَا يُحِبُّ كُلَّ مُخْتَالٍ فَخُورٍۚ
Sakın gurura kapılıp da, insanları küçümseyerek onlardan yüzünü çevirme ve yeryüzünde çalımlı çalımlı yürüme, dâimâ saygılı ve alçakgönüllü ol! Çünkü Allah, gurura kapılıp başkalarına karşı büyüklük taslayan hiç kimseyi sevmez.” (Lokman/18)

İbrahim Hakkı hazretlerinin şu sözü pek meşhurdur: “Harabat ehlini hor görme zakir, defineye malik viraneler var.” Bazen gözümüzün önünde perişan halde pejmurda kılıklı, ağzğ yüzü toz toprak, dilenci ya da meczup deli denilen insanlara rastlarız. Onları hakir görür insanlar. Mahallenin çocukları onunla eğlenirler. İşte o tip insanlar bugün bizim mevzumuz.

2001 Konya mahreçli DELİ DELİ şiirimizde şöyle dile getirmişiz bu mübarek insanları;

Delihânede deliler gezer, deli divane Sopasını saklıyor, deli deliyi görünce Deli deli, deli bayrağını çeken çekene Deliye her gün bayram mı rica ederim söyle?

Feleğin rüzgârları eser de deli poyrazı Hey gidi zamane kızları da deli saraylı Deli saçması kovanlarında da deli balı Deliye pösteki mi saydırıyor delibaşı?

Delileri seviyorum hem de delicesine Deli dolu deli gömleğini giyercesine Deli ırmağı geçer misiniz canlar benimle? Postu deldirmeden gidilir öyle mi cennete?

Deliler ya da meczuplar neden böyle olmuşlar kimbilir? Vardır onları bu hallere koyan bir sebep. Kimine diyorlar işte kara sevdadan oldu, kimine diyorlar şundan bundan. Ama nihayetinde onlar bir şekilde bu durumlara düşmüşler.

Aşkın kimyasını en iyi analiz edenlerden Şems-i Tebrizi de konuyu harabat ehline getirir;

– Beşinci Kural:
Aklın kimyası ile aşkın kimyası başkadır. Akıl temkinlidir. Korka korka atar adımlarını. “Aman sakın kendini” diye tembihler. 
Halbuki aşk öyle mi? Onun tek dediği: ” Bırak kendini, ko gitsin! ” Akıl kolay kolay yıkılmaz. Aşk ise kendini yıpratır, harap düşer. Halbuki hazineler ve defineler yıkıntılar arasında olur. Ne varsa harap bir kalpte var!

Şemsettin ÖZKAN

23.03.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.