SÜTTEN ÇIKINCA BÜTÜN KAŞIKLAR AKTIR MÜHİM OLAN İÇİNDEN ÇIKTIĞIN SÜTÜ AK BIRAKMAKTIR

(Toplumsal İlişkiler 675)

قُلْ لَا يَسْتَوِي الْخَبٖيثُ وَالطَّيِّبُ وَلَوْ اَعْجَبَكَ كَـثْرَةُ الْخَبٖيثِۚ فَاتَّقُوا اللّٰهَ يَٓا اُو۬لِي الْاَلْبَابِ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَࣖ
De ki: “Murdar (pis) ile temiz; -murdar’ın çokluğu hoşuna gitse de- bir değildir.” Bu nedenle, ey temiz akıl sahipleri! Allah’tan korkup (haram ve haksız kazançtan) sakının. Umulur ki kurtuluşa erersiniz.” (Maide/100)

Temizliği sadece dıştan ibaret mi sanırsınız? Ya iç temizliği gönül temizliği ne olacak? Adam her türlü pisliği yapıyor sonra da zeytinyağı gibi üste çıkıyor. Kendini sütten çıkmış ak kaşık görüyor. Gel de ayıkla pirincin taşını.

Hz. Mevlana’ya atfedilen bir sözde şöyle deniyor; “sütten çıkınca bütün kaşıklar aktır. Mühim olan içinden çıktığın sütü ak bırakmaktır.” Marifet süte girip çıkıp ak görünmek değil, içinden çıktığın sütü ne derece ak bıraktığındadır. Görünmek değil, olmayı becermededir esas marifet.

Bazıları süt gibi temiz olan namazı kılarlar. Namaz insanı kötülükten alıkoyar Ankebut suresi 45. ayete göre. Ama kıldıkları namazın bu halinden gafildirler. Gösteriş peşindedirler. Sonuçta çıktıkları sütü de kirletmişlerdir. Ama kendilerini çok şey zannetmede pek mahirdirler. Hac gibi sütün içine girmişlerdir. Hacdan bihaberdirler. Temiz olduklarını zannederler. Ama henüz temizlenmemişlerdir.

Oruç, zekat diğer ibadetleri sayın durun bu durumlarda da buna benzer davranışlarla karşılaşabilirsiniz. Ah şu ikiyüzlülük yok mu?

Divan edebiyatımızın ünlü şairi Nabi’nin çok hoşuma giden bir beyti var, diyor ki;

Leb zikirde amma ki gönül fikr-i cihanda

Kaldı arada sübha-i mercan mütereddid

(Yani: Bizim dudaklarımız zikr-i Hak’la meşgul iken fikrimiz dünya işleriyle alakalı bulunursa, eldeki mercan tesbih tereddütte kalır.)

Gerçekten de insanoğlu hayatı boyunca hep kendini kandırmakla geçirir. Sanır ki sadece takke tesbihi ve abdesti alınca namaz tamam oluyor. Kabe’yi görünce, etrafında dönünce hac tamam oluyor. Mideyi sabahtan akşama aç tutmakla oruç tutulmuş oluyor. Göstere göstere zekat verince zekat verilmiş oluyor. Ömrü böyle hep sanmakla geçiyor. Kendini sütten çıkmış ak kaşık sanıyor. Sanıyor da sanıyor. Mühim olanın içinden çıktığımız sütü ak bırakabilmektir. Ah bunun bilincine bir varabilsek.

Şemsettin ÖZKAN

26.04.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-suskunduvar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.