DİL PEK KESKİN BİR KILIÇTIR KAN AKITMADAN CAN YAKAR

(Toplumsal İlişkiler 674)

يَٓا اَيُّهَا الَّذٖينَ اٰمَنُوا اجْتَنِبُوا كَثٖيراً مِنَ الظَّنِّؗ اِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ اِثْمٌ وَلَا تَجَسَّسُوا وَلَا يَغْتَبْ بَعْضُكُمْ بَعْضاًؕ اَيُحِبُّ اَحَدُكُمْ اَنْ يَأْكُلَ لَحْمَ اَخٖيهِ مَيْتاً فَكَرِهْتُمُوهُؕ وَاتَّقُوا اللّٰهَؕ اِنَّ اللّٰهَ تَـوَّابٌ رَحٖيمٌ
Ey iman edenler! (Birbiriniz hakkında kötü) Zandan (ve tahmini kurgulardan) çok kaçının; çünkü zannın (haksız ve alâkasız olan) bir kısmı günahtır (ve yalandır. Ve sakın) tecessüs de yapmayın (birbirinizin gizli ve ayıp yönlerini araştırmayın). Kiminiz kiminizin gıybetini de yapmasın (arkasından çekiştirmesin.) 
Sizden biriniz, ölü kardeşinin etini yemeyi sever mi? İşte (nasıl) 
bundan tiksindiniz. (Öyle ise) Allah’tan korkup (başkalarına kötülük düşünmekten ve küçük düşürmekten) sakının. Şüphesiz Allah, tevbeleri kabul edendir, çok Esirgeyendir.” (Hucurat/12)

Ah şu dilimiz yok mu? Neler çekeriz ondan neler? Diğer canlılardan üstün olmamızı sağlayan bu organı iyiye kullanamadığımız an tam bir felakete dönüşür bizim için. Üstüne üstlük yarın hesap gününde de dilimiz yüzünden konuştuklarımızdan hesaba çekilmeyecek miyiz dostlar?

Hz. Ali (r.a) efendimiz; “dil pek keskin bir kılıçtır. Kan akıtmadan can yakar” derken dilin afetlerine dikkatlerimizi çeker. Dilimizle gönülleri yıkar, başkalarını kötüler, yalan söyler, gıybet dedikodu yapar belki de birilerinin yuvasının yıkılmasına, öldürülmesine bile yol açabiliriz. Allah korusun çok tehlikeli sularda gezinmemize yol açar bu küçücük et parçası.

Bu yüzden ağzımızdan çıkanı kulağımız duyması gerek. Öyle her duyduğunu, her aklına geleni söylemesi, insanoğlu için yalan söylemesine, dolayısıyla günaha kapı aralamasına yol açar. Sevgili Peygamberimizin “iki bacağı arasıyla, iki dudağı arasını garanti edene” cenneti müjdelemesi boşuna değildir değerli dostlar!

Hz. Mevlana’nın dediği gibi “insan dünyaya sahip olur ama diline sahip olamaz.” Anlayacağınız en büyük sorunumuz dilin kemiği yok! Her ne çekiyorsak hep bu dilimiz yüzünden. Dilimizi güzel kullanamamaktan. Rabbim dilimizi güzelleştirsin.

Şemsettin ÖZKAN

25.04.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.