SIKINTIDAN KURTULUŞA GİDEN GİZLİ YOL O SIKINTININ İÇİNDE GİZLİDİR

(Toplumsal İlişkiler 889)

وَاِذَا مَسَّكُمُ الضُّرُّ فِي الْبَحْرِ ضَلَّ مَنْ تَدْعُونَ اِلَّٓا اِيَّاهُۚ فَلَمَّا نَجّٰيكُمْ اِلَى الْبَرِّ اَعْرَضْتُمْؕ وَكَانَ الْاِنْسَانُ كَفُوراً
Denizde size bir sıkıntı dokunduğunda bütün taptıklarınız (sizi yüzüstü bırakıp) kaybolur, yalnız Allah kalır. Fakat sizi kurtarıp karaya çıkarınca yüz çevirirsiniz. Zaten insan çok nankördür.” (İsra/67)

Gönlü geniş ruhu gezginlerin“Sekizinci Kuralı” bize şunu öğütler:
“Başına ne gelirse gelsin karamsarlığa kapılma. Bütün kapılar kapansa bile, O sana kimsenin bilmediği gizli bir patika açar.
Sen şu anda göremesen de, dar geçitler ardında nice cennet bahçeleri var. Şükret! İstediğini elde edince şükretmek kolaydır. Dileğin gerçekleşmediğinde de şükret.”

Stres, kaygı, endişe ve sıkıntılar hep vardır, var olacak ve olmaya da devam edecektir. Önemli olan bu stres ve sıkıntıları yönetebilmektir. Örneğin elinize bir bardak su aldınız, elinizde tutuyorsunuz. On dakika tuttunuz eliniz ağırlaşmaya ve uyuşmaya başlar, yarım saat tuttunuz daha da ağırlaşmaya bir saat belki de o elinize artık zarar vermeye başlarsınız. Stres iyice çoğalır. Yapmanız gereken stresi yönetmektir. Yorulunca öbür elinize alacaksınız hepsi bu. Olayın çözümü kendi içindedir.

Hz. Mevlana’nın; “sıkıntıdan kurtuluşa giden gizli yol o sıkıntının içinde gizlidir” sözünde anlatılmak istenen budur.

Yiğit düştüğü yerden kalkar. Oradan o sıkıntının içinden kalkacaksınız. Sıkıntılar yaşanan sorunlar insana bazen yeni fırsatlar doğurur. Bu fırsatları değerlendirmek gerekiyor.

İşin bir de ekonomik boyutu var. Seksenler dizisinde Butik Ali tiplemesiyle rol yapan oyuncu, sürekli gelişen şartlara göre bunduğu muhit Çınaraltı’nda bir şeyler satıyor ve alıcıların dikkatini çekiyordu. Krizleri fırsata dönüştürmeyi çok güzel beceriyordu. İnşirah Suresi 5-6. ayetleri de sıkıntıların, zorlukların içinde kolaylıklar bir çıkış yolu olduğunu öğretir bize;

Demek ki, zorlukla kolaylık iç içedir ve her zorluk, o zorluğu aşacak güç ve kabiliyeti kendi içinde barındırmaktadır; yani, her zorlukla birlikte bir kolaylık vardır.”

Gerçekten, güçlükle beraber bir kolaylık vardır.”

Şemsettin ÖZKAN

01.12.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.