EY DOST MECNUN DEĞİLİM AMA ÇAĞIRIRSAN ÇÖLLERE GELİRİM SEN YETER Kİ ÇAĞIR YOLA YÜK OLMAM YOL OLUR GELİRİM

(Toplumsal İlişkiler 888)

بَلٰى مَنْ اَوْفٰى بِعَهْدِه۪ وَاتَّقٰى فَاِنَّ اللّٰهَ يُحِبُّ الْمُتَّق۪ينَ
Hayır! (Gerçek, onların dediği değil.) Kim sözünü yerine getirir ve Allah’a karşı gelmekten sakınırsa, şüphesiz Allah da sakınanları sever.” (Al-i imran/76)

Dost kara günde belli olur demiş atalarımız. Elbette iyi gününde insanın herkes dost olur. Bir insana dost diyebilmek için kötü gününde de senin yanında yer alabiliyor mu? İyi gününde çağırınca, kötü gününde ise çağırmadan senin yanında olan dosttur.

Hz. Mevlana; “ey dost! Mecnun değilim ama çağırırsan çöllere gelirim. Sen yeter ki çağır yola yük olmam yol olur gelirim” sözüyle dostun nasıl olması gerektiğini öğretiyor. Kem küm etmem diyor, Mecnun olmasam bile ey dostum, çöllerde olsan gelirim. Öyle gelirim ki, yollar kapalı olsa, yollar ağır olsa, dağları aşar, dere tepe düz gider yine gelirim diyor. Bahane bulmam, engel tanımam, yağmur demem, çamur demem yollarına düşer yine yine yine gelirim diyor. Akıl, mantık aramam kalbimle gelirim diyor.

Gerçek bir dost, gölge gibi seni takip eder. Eğilsende, doğrulsanda, ya da düşsen de seninledir hep. Vefalıdır dost. Asla seni satmaz, yarı yolda koymaz. Güvenini sarsmaz. Gözün arkada kalmaz.

Hz. Mevlana vefasızlığı yıkılmış, işlevini yitirmiş köprülere benzetir ve; “vefasızlara gitme! Onlar birer yıkık köprüdür” der. Köprünün adı dost ama bir işe yaramıyor. Seni karşıdan karşıya geçirmesi gerekiyor ama yapamıyor. Çünkü dost özelliğini kaybetmiş. Vefayı anlatırken de, insan ve köpeği karşılaştırır ve şöyle der: “ Köpeği köpeklikten çıkarıp insana dost yapan “sadakat ve vefadır.” İnsanı da insanlıktan çıkarıp köpekten daha aşağı yapan “sadakatsizlik ve vefasızlıktır.”

Güftesi Hüseyin Çolak Yurdabak, bestesi Semahat Özdenses’e ait Uşşak bir şarkıda vefasızlık örneği çok güzel anlatılmıştır:

Her mevsim içimden gelir geçersin
Sen vefasız yolcu kalbim kalbim kalbim viran edersin
Sen vefasız yolcu kalbim kalbim kalbim viran edersin

Merhaba demeden elveda elveda elveda dersin
Sen vefasız yolcu kalbim kalbim kalbim viran edersin.

Şemsettin ÖZKAN

30.11.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuranvemeali.net

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-LyricFind

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.