ÜMİTSİZLİK DİYARINA GİTME NİCE ÜMİTLER VAR KARANLIĞA DOĞRU YÜRÜME NİCE GÜNEŞLER VAR

(Toplumsal İlişkiler 887)

يَا بَنِيَّ اذْهَبُوا فَتَحَسَّسُوا مِنْ يُوسُفَ وَاَخٖيهِ وَلَا تَايْـَٔسُوا مِنْ رَوْحِ اللّٰهِؕ اِنَّهُ لَا يَايْـَٔسُ مِنْ رَوْحِ اللّٰهِ اِلَّا الْقَوْمُ الْكَافِرُونَ
Ey oğullarım! Gidin Yûsuf’u ve kardeşini araştırın. Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin. Çünkü kâfirler topluluğundan başkası Allah’ın rahmetinden ümidini kesmez.” (Yusuf/37)

Bilmem hatırlıyor musunuz pandemi sürecinde ülkemiz dünyanın dört bir yanındaki ülkelere buna Avrupa ülkeleri de dahil tıbbi malzemeler, maskeler göndermişti, hem de ücretsiz hibe olarak. Gönderilen malzemelerin üzerinde Hz. Mevlana’ya ait ; “ümitsizlik diyarına gitme nice ümitler var. Karanlığa doğru yürüme nice güneşler var” sözü yer aldı. Bununla bu günler de gelip geçecek inşallah, umudunu kaybetme mesajı veriliyordu.

Bir inanmış kişi asla ümitsiz olamaz, olmamalıdır. Thales; “herşeyin yok olduğu bir anda bile umut hep vardır” derken bu inancımızı törpüler. Şems-i Tebrizi de;“kalk, silkelen, kendine gel! Ümitsizliğe kapılma! Ümitsizlik şeytandandır. Ümit etmek ise Allah’tandır” derken ümit etmenin ve ümitsizliğin nereden kaynaklandığını anlatır bize. Doğal olarak inanan bir insanın umutlu olması gerektiğini söyler.

Bir umudu olmalı değil mi insanın değerli dostlar? İlk bahar güneş gibi. Bir çiçekle de olsa o bahar “bir çiçekle bahar olmaz” diyenlere inat o bahar, umut çiçeği olup gelmeli insanın yüreğine. Çünkü Allah’ın rahmetinden inanmış bir insan, asla ümidini kesmez.

Goethe; “Ümit, ah! Hayatın biricik tadı ve merhemi” derken, ümidi, bu hayatta nefes almanın en önemli unsuru olarak görür. Hz. Ali efendimiz; “Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyi en büyük günah” olarak görür.

Delaunay; “akıllı ve uyanık olun. Sizi ümitsizliğe götüren olaylar mutluluğa da götürebilir” derken bizim bazen şer olarak gördüğümüz şeylerde nice hayırlar olabileceğinin altını çizer. Sözün en güzelini de, ümitsizliğe asla prim vermeyen, sevgili oğlu Yusuf’un (a.s) ortadan kaybolmasına rağmen, Hz. Yakup (a.s) söyler:

Ey oğullarım! Gidin Yûsuf’u ve kardeşini araştırın. Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin. Çünkü kâfirler topluluğundan başkası Allah’ın rahmetinden ümidini kesmez.”

Şemsettin ÖZKAN

29.11.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.