KELİMELERİNİ YÜKSELT SESİNİ DEĞİL YAĞMURDUR ÇİÇEKLERİ BÜYÜTEN GÖK GÜRÜLTÜSÜ DEĞİL

(Toplumsal İlişkiler 890)

وَاقْصِدْ فٖي مَشْيِكَ وَاغْضُضْ مِنْ صَوْتِكَ ؕاِنَّ اَنْكَرَ الْاَصْوَاتِ لَصَوْتُ الْحَمٖيرِࣖ
Yürüyüşünde, davranışlarında ölçülü ve dengeli ol; kibirli davranma, fakat onurunun ayaklar altında çiğnenmesine de izin verme! Konuşma üslûbun ve ses tonun, içinde bulunduğun ortama ve muhataplarının durumuna uygun olsun. Dâimâ edepli ve terbiyeli ol, başkalarını rahatsız edecek şekilde, lüzumsuz yere konuşma. Şeytan gibi kibre kapılarak ‘ben bilirim’ iddasıyla büyüklük taslayarak sesini yükseltme! Böyle kimseler anırıp duran eşeklere benzer. Çünkü, Hz. Peygamber’in dediği gibi eşekler şeytan görünce anırırlar. Onun için hiç kuşkusuz, seslerin en çirkini 
şeytan sebebiyle, onun emriyle söylenen, şeytan kaynaklı seslerdir, 
eşeklerin sesleridir!” (Lokman/19)

Hz. Mevlana der ki; “kelimelerini yükselt sesini değil! Yağmurdur çiçekleri büyüten gök gürültüsü değil!” Öyle değil mi değerli dostlar, anlamsızca avazının çıktığı kadar öyle bas bas bağırmanın, kuru gürültü yapmanın ne manası olabilir ki? “Dokuz yutkun, bir konuş,” sözü boşuna söylenmemiş.

Belki de görmüşsünüzdür kimileri seslerini yükselterek karşıdakini bastıracağını düşünür. O yüzden etrafındakilere parlar, gürler. Sanır ki sesiyle üstün geleceğini zanneder. Hiç düşünmez ki, çakıl taşlarını kemale erdiren, çekiç darbeleri değil, suyun okşayışlarıdır. Kaba kuvvet, bağırarak konuşmak, ve nezaketi bırakmak, medeni bir insanın işi değildir. Hele hele Müslüman bir insanın, hiç değildir. Çiçekleri büyüten de şimşeklerin çakması, gökgürültüsü müdür? Elbette ki yağmurun yağmasıdır, toprağı adeta öpmesidir ve sevmesidir.

Bir fikrin var mı söyle, insanlar senden istifade etsin. Gizleme kelimelerini, sözlerini ve bilgini. Anlat, bildiğin bir şey varsa. Yararlansın insanlar senden. Zira insanların en iyisi, insanlara faydası dokunandır. Tatlı dil üslubun olsun. Kızma, bağırma, hakir görme kimseyi, kim olursa olsun. Edebi, erkanı bırakma! Empati yapmayı da unutma!

Şemsettin ÖZKAN

02.12.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.