İŞİTİN EY YARENLER AŞK BİR GÜNEŞE BENZER AŞIK OLMAYAN GÖNÜL MİSALİ TAŞA BENZER

(Toplumsal ilişkiler 891)

ثُمَّ قَسَتْ قُلُوبُكُمْ مِنْ بَعْدِ ذٰلِكَ فَهِيَ كَالْحِجَارَةِ اَوْ اَشَدُّ قَسْوَةًؕ وَاِنَّ مِنَ الْحِجَارَةِ لَمَا يَتَفَجَّرُ مِنْهُ الْاَنْهَارُؕ وَاِنَّ مِنْهَا لَمَا يَشَّقَّقُ فَيَخْرُجُ مِنْهُ الْمَٓاءُؕ وَاِنَّ مِنْهَا لَمَا يَهْبِطُ مِنْ خَشْيَةِ اللّٰهِؕ وَمَا اللّٰهُ بِغَافِلٍ عَمَّا تَعْمَلُونَ
Ama bütün bunlardan sonra, kalpleriniz yine kaskatı kesilip taş gibi oldu, hattâ daha da sert! Taşlar, kayalar bile, sizin şu duyarsız kalplerinizin yanında yumuşacık kalır.Çünkü öyle kayalar vardır ki, içerisinden ırmaklar kaynar; öyleleri de var ki, çatlayıp yarılır da, bağrından pınarlar fışkırır; yine öyleleri de vardır ki, Allah korkusuyla yuvarlanıp aşağılara düşer. O hâlde, ey inkârcılar! Akılsız, şuursuz dediğiniz şu taşlar, ağaçlar, kuşlar bile yüce Yaratıcının kanunlarına kayıtsız şartsız boyun eğerken, akıl ve irâde sahibi olan sizler, sonsuz merhamet ve şefkatiyle sizi yoktan var eden ve yaratılmışlar içinde en şerefli makâma yücelten Rabb’inize karşı nasıl olur da nankörlük eder, emirlerine baş kaldırırsınız? Allah, yaptıklarınızdan hiç de habersiz değildir.” (Bakara/74)

Aşk bir güneştir düştüğü her yeri ısıtır. O güneş ki her canlı için elzemdir. Olmazsa olmazlarımızdandır aşk. Bu alemin her şeyi aşkla yoğrulmuştur. Nasıl aşksız olunabilir ki?

Bizim Yunus Emre’miz ne güzel söyler:

İşitin ey yarenler!

Aşk bir güneşe benzer.

Aşık olmayan gönül,

Misali taşa benzer.

Aşık olmak deyince ne anlıyoruz? Aşka düşmek deyimi de neyin necisi? Aşık olmak deyince genellikle başka bir kişiye karşı güçlü bağlanma ve sevgi duygularının gelişmesi en önce aklımıza gelenler. “Aşka düşmek” deyimi, aşık olma sürecinin fiziksel düşme eylemi gibi ani, kontrol edilemez olduğunu ve sevgiliyi “hasta düşmek” veya “tuzağa düşmek” gibi savunmasız bir halde bıraktığını anlatan metaforik bir deyimdir.

Aşık olmanın en güzel yanı katkısız, sade, saf, doğal ve samimiyet içermesidir. Aşka düşende aşkın o saf, arı duru hali şarkı ve türkülerde çok güzel anlatılır. Kaynak kişisi Ruhi Su’ya ait Van yöresine ait türkümüzde aşka düşenin pür melali gözler önüne serilir:

O yâr gelir yazı da yaban
Gül olur yâr yâr
Gül olur yâr yâr
Gül olur.

Yüzün görsem tutulur dilim
Lâl olur yâr yâr
Lâl olur yâr yâr
Lâl olur.

Aşka düşen divâne gezer
Del’olur yâr yâr
Del’olur yâr yâr
Del’olur.

Evlerine vara da gele
Usandım yâr yâr
Usandım yâr yâr
Usandım.

El kızını ben kendime
Yâr sandım yâr yâr
Yâr sandım yâr yâr
Yâr sandım.

Yüreğime hançer de soktu
Gül sandım yâr yâr
Gül sandım yâr yâr
Gül sandım.

Mezarımı derin de kazın
Dar olsun yâr yâr
Dar olsun yâr yâr
Dar olsun.

Altı lâle üstü de çemen
Bağ olsun yâr yâr
Bağ olsun yâr yâr
Bağ olsun.

Ben ölürsem sevdiceğim
Sağ olsun yâr yâr

Sağ olsun yâr yâr
Sağ ols
un.

Şemsettin ÖZKAN 03.12.2022 GÜZELYALI KAYNAKLAR 1-kuran.diyanet.gov.tr 2-kuranmeali.com 3-pixabay.com 4-musixmstch

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.