SEN GÜZELLİKLE SÖZÜNÜ SÖYLERSİN ARİF OLAN DERS ALIR CAHİL OLAN DA TAVIR

(Toplumsal İlişkiler 746)

وَاِذْ اَخَذْنَا مٖيثَاقَ بَنٖٓي اِسْرَٓائٖلَ لَا تَعْبُدُونَ اِلَّا اللّٰهَ وَبِالْوَالِدَيْنِ اِحْسَاناً وَذِي الْقُرْبٰى وَالْيَتَامٰى وَالْمَسَاكٖينِ وَقُولُوا لِلنَّاسِ حُسْناً وَاَقٖيمُوا الصَّلٰوةَ وَاٰتُوا الزَّكٰوةَؕ ثُمَّ تَوَلَّيْتُمْ اِلَّا قَلٖيلاً مِنْكُمْ وَاَنْتُمْ مُعْرِضُونَ
Hani İsrail Oğulları’ndan şöyle söz almıştık:“Sadece Allah’a boyun eğeceksiniz; ana – babaya, diğer yakınlara, yetimlere ve yoksullara iyilik yapacaksınız; insanlara güzel sözler söyleyeceksiniz; namazı kılacak, zekâtı vereceksiniz.”Ama bütün bunlardan sonra, içinizden pek azınız hariç sözünüzden caydınız, şimdi de Kur’an’ı inkâr ederek hâlâ yüz çevirip duruyorsunuz. Böylece, daha önce isyankârlık eden atalarınızdan hiç de farklı olmadığınızı ortaya koyuyorsunuz:” (Bakara/83)

Bizim Yunus’a atfedilen güzel bir söz var çok güzel ifade eder sözün önemini; Söz ola kese savaşı   Söz ola kestire başı

Söz ola ağulu aşı  Bal ile yağ ede bir söz.

Hacı Bektaş Veli ise; “sen güzellikle sözünü söylersin. Arif olan ders alır, cahil olan da tavır” der sözün en güzelini söylemek hakkında. Peki neden sözü güzel söylemek gerek? Zira bazı sözler vardır ki adeta sihir gibi muhatabının kalbine işler değerli dostlar.

Ancak ne hikmetse sözün kadrü kıymeti pek bilinmiyor. Şems-i Tebrizi der ki; “sözün kıymetini lal olandan, ekmeğin kıymetini aç olandan, aşkın kıymetini ise hiç olandan öğren.” Kıymet bilmek zor zenaat iş. Her insan kendine sunulan nimetlerin kadrü kıymetini bilemez. Bu yüzden insana nankör ve zalim sıfatları çok yakıştırılır. Türkçe karşılığı değer anlamına gelen kıymet kavramı dilimize Arapçadan geçmiştir.

Her ne hikmetse insan bir şeyin değerini elinden uçup gittiğinde anlar. Söz söylemenin değerini en iyi dilsiz bilir. Görmenin anlam ve önemini en iyi görme engelli birisi, duyma ve işitmenin değerini işitme engelli birisi daha iyi teslim eder. Çünkü o nimetten mahrum olmakla birçok sıkıntı yaşamış olabilir.

Hasılı güzel söz söylemek lazım. Güzel konuşalım ki, aksi sedası da güzel olsun. Tatlı konuşalım ki, yılanı bile deliğinden çıkarsın. Güzel sözler söyleyelim ki sadaka olsun o sözler. Güzel söz edelim ki o bir söz savaşı durdursun. Güzel sözler edelim ki, iyilikler getirsin insanoğluna.

Şemsettin ÖZKAN

10.07.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.