RAHMETİN KAPISI HER DAİM AÇIKTIR SENİN KAPIN AÇIK MI ASIL SEN ONA BAK

(Toplumsal İlişkiler 747)

قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذٖينَ اَسْرَفُوا عَلٰٓى اَنْفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللّٰهِؕ اِنَّ اللّٰهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمٖيعاًؕ اِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحٖيمُ
De ki: “Ey kendilerine kötülük edip aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden umudunuzu kesmeyin. Doğrusu Allah günahların hepsini bağışlar. Çünkü O, bağışlayandır, merhametlidir.” (Zümer/53)

Şemsi Tebrizi; “rahmetin kapıları her daim açıktır. Senin kapın açık mı asıl sen ona bak!” derken, bize anlatmak istediği mesaj nedir acaba?

Bu meseleyi iyi kavrayabilmek için yukarıda geçen Zümer suresi 53. ayetini iyi okuyup anlamak gerekiyor. Âyet-i kerimede Allah’ın rahmet ve muhabbetinin sonsuzluğu ifade edilmektedir. O’nun rahmeti her şeyi kuşatmıştır, her insan bu ilâhî rahmetten istifade edebilir.

Ancak şu hususa dikkat etmek gerekir ki «Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin» demek, günah işlemeye devam edin, demek değildir. Bundan maksat, en günahkâr insanların bile tevbelerinin kabul edileceğini bildirmek, dolayısıyla bir an evvel kötülükten vazgeçip Allah’a dönmelerini teşvik etmektir.

Hz. Ali (r.a) efendimiz “Allah’ın rahmetinden ümitsiz olmak günahkar olmaktan daha tehlikelidir” buyururken Allah’ın rahmet kapılarının açık olmasına açık olduğundan şüphe edilmemesi gerektiği asıl sorunun kişinin gönül kapılarının açık olup olmadığında yattığının altını çizer.

Tirmizi’de geçen bir hadiste; “içinizden kime dua kapıları açılmışsa ona rahmet kapıları açılmış demektir” buyruluyor. Bu demek oluyor ki, insan talep edecek, yani hem de bıkmadan usanmadan Allah’a dua edecek. İnsan isteği kendisine hemen sunuluyorsa Mevla’nın lütfu, hemen sunulmuyorsa O’nun bir imtihanı olduğunun bilincine varmalıdır.

Bazen keder kader olur, bazen de kader keder olur. Anlarsan şayet rahmet olur, anlamazsan heder olur. Rahmeti iyi anlamak gerek. Alemlere rahmet olarak gönderilen sevgili Peygamberimizi çok çok iyi anlamak gerek. Rahmetin kapısının açık olmasından şüphe etmeyesin hele sen. Gönlünün kapısını açık tut bakalım sen.

Şemsettin ÖZKAN

11.07.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.