GÜNÜN ADAMI OLMAYA ÇALIŞMA HAKİKATİN ADAMI OLMAYA ÇALIŞ ÇÜNKÜ GÜN DEĞİŞİR HAKİKAT DEĞİŞMEZ

(Toplumsal İlişkiler 1347)

يَٓا اَيُّهَا الَّذٖينَ اٰمَنُوا اتَّقُوا اللّٰهَ وَكُونُوا مَعَ الصَّادِقٖينَ
“Ey iman edenler! Allah’tan gelen ilkeleri çiğnememe konusunda son derece dikkatli davranın; dürüst ve erdemlice bir hayat sürerek kötülüğün her çeşidinden titizlikle sakının ve zulme karşı inananların safında yerinizi alarak, dâimâ doğrularla beraber olun!” (Tevbe/119)

Hz. Mevlana’nın; “günün adamı olmaya çalışma, hakikatin adamı olmaya çalış. Çünkü gün değişir, hakikat değişmez” sözü gerçeklerle eninde sonunda insanın yüzleşeceğinin haberini verir gibidir bize. Güneş balçıkla sıvanır mı hiç?

         Genelde filmlerde çok rastlıyorum konu bir yalan üzerine kurulur. O yalandan komedi, dram ya da başka kurgu ve senaryolar üretirler. Filmin çoğu onunla geçer. Anlayacağınız günü kurtarırlar ama yarını asla. Koca koca filmler maalesef bu yalanlara meze yapılırlar sadece.

          Günün adamları çoktur sahnede. Ama hakikatin adamına az rastlanır. Zaten yalanı dolanı sevmedikleri için olsa gerek, öyle piyasada da, pek fazla gözükmezler.

          Gerçek şu ki, hakikatle aramıza egomuzun girmesi kadar aleyhimize bir şey yoktur. Yani egomuz hakikatle aramızda dikenli tellerdir. İnsanın tamamen hayvani içgüdüleriyle hareket edip, ahlaki özelliklerini ön plana çıkaran üst bilince erişmemesi ne acı. Bu ego insanı günün adamı yapar yapmasına da asla hakikatin adamı yapmaz.

          Herşey popülizme kurban edilir. Siyasiler genellikle halkın yararına yapıyorlarmış gibi gözükseler de, aslında hakikatleri gizlerler. Onlar hakikatin değil günün adamı olmayı yeğlerler. Gerçekleri saptırmada olaganüstü çaba harcarlar. Bunun sağı ve solu da yoktur. İdeolojisi yoktur popülizmin. Avladıkları gariban halk tabakalarıdır. Vaadlerinin çoğu da yalandan ibarettir. Hiçbir şey göründüğü gibi değildir. 

Şemsettin ÖZKAN

04.03.2024 ANKARA

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.