FANİ AŞK YOKTUR AŞKLARIN HEPSİ BAKİ OLANADIR TEK FARK ŞUDUR Kİ KİMİ SANATI GÖRÜR KİMİ SANATÇIYI

(Toplumsal İlişkiler 1349)

وَمِنَ النَّاسِ مَنْ يَتَّخِذُ مِنْ دُونِ اللّٰهِ اَنْدَاداً يُحِبُّونَهُمْ كَحُبِّ اللّٰهِؕ وَالَّذٖينَ اٰمَنُٓوا اَشَدُّ حُباًّ لِلّٰهِؕ وَلَوْ يَرَى الَّذٖينَ ظَلَمُٓوا اِذْ يَرَوْنَ الْعَذَابَۙ اَنَّ الْقُوَّةَ لِلّٰهِ جَمٖيعاًۙ وَاَنَّ اللّٰهَ شَدٖيدُ الْعَذَابِ
“İnsanlar arasında, Allah’ı bırakıp birilerini onun yerine koyanlar var. Hem de onları Allah derecesinde seviyorlar. Müminler ise Allah’ı, daha çok severler. Anlaşılan bu geri kafalılar, herhalde cehennemi görünce anlayacaklar en büyük gücün Allah olduğunu, cezasının da çok yaman olduğunu.” (Bakara/165)

Üstad Necip Fazıl, “hakiki hürriyet Hakk’a esarettir” derdi. Özgürlük mü arıyorsun tüm benliğinle Allah’a kul olacak ve teslim olacaksın. Yani tam Müslüman olmaktır teslimiyet.

            Hz. Mevlana der ki; “fani aşk yoktur, aşkların hepsi baki olanadır. Tek fark şudur ki; kimi sanatı görür, kimi sanatçıyı.” Aşk dediğimiz şey o kadar ulvi bir şeydir ki, insan fani olana aşık olunca onu aşktan saymıyorlar ne hikmetse. Arkadaş kim olursa olsun herkes o insana aşık olduğunda aslında baki olan yüce Yaratıcıya aşık oluyor. Fani olan o insanda gördüğü şey gerçek aşk olan Mevla aşkının yansımasından başka bir şey midir sanki?

            Sandığı şey; en yüce sanatçı el-Musavvir ( yarattığı her şeye ayrı bir şekil, biçim ve husûsiyet verene) aittir. Yeryüzünde bulunan milyarlarca insanın her bir organının bir diğerine benzemeyişi, Allah’ın yaratıcılığının mükemmelliğine delildir. Bu isimden nasip alan kullar, Allah’ın yarattığı her şeye hayranlıkla ve ibretle bakarlar. Gördüğü o güzellik karşısındaki hayranlığı Allah’ın cemal sıfatının bir tecellisi değil midir? İşte kimi sanatı görüyor, kimi de sanatçıyı. Lakin şunu unutmayalım fani olan aşk yoktur hepsi Baki olana Mevla’ya doğrudur.

             Eğer psikolojik, sosyolojik bir vetire (süreç) arıyorsanız Mecnun’un Leyla’ya olan aşkından, Mevla’yı nasıl bulduğuna bakabilirsiniz.

Şemsettin ÖZKAN

06.03.2024 KONYA

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-islamveihsan.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.