EY GÖZYAŞI DOKUNMA İÇİMDEKİ ÇÖLE BEN RAZIYIM YANSIN YÜREK O SEVGİLİYE

(Toplumsal İlişkiler 366)


وَاِذَا سَمِعُوا مَٓا اُنْزِلَ اِلَى الرَّسُولِ تَرٰٓى اَعْيُنَهُمْ تَف۪يضُ مِنَ الدَّمْعِ مِمَّا عَرَفُوا مِنَ الْحَقِّۚ يَقُولُونَ رَبَّنَٓا اٰمَنَّا فَاكْتُبْنَا مَعَ الشَّاهِد۪ينَ
“Onların,bu Elçiye indirilen ayetleri dinledikleri zaman, hiç de yabancısı olmadıkları bu hakîkatten müthiş etkilenerek, 
gözlerinden yaşlar boşandığını görürsün. Kur’an’ı duyar duymaz, Allah’a el açıp yalvararak şöyle derler: “Ey Rabb’imiz! İsa Mesih’in yıllar öncesinden müjdelediği Son Elçiye iman ettik; o hâlde, bizi de hakîkate şâhitlik eden şu Müminlerle birlikte iman kervanının bir neferi olarak yaz!” (Maide/83)

Hz. Mevlana “ey gözyaşı dokunma içimdeki çöle. Ben razıyım yansın yürek o sevgiliye,” derken ne anlatmak ister acaba? Niçin gözlerinden akan yaşlara dokunma, içinde yangın yerine çevrilmiş ateşten kızgın çöle dönmüş, kalbimi teselli etmeye kalkışmayın diyor. Ben hoşnutum o yüreğimin sevgili için yanmasından, diyor.

Gözyaşı gibi bir nimet aktığı zaman insanın yürek yangınlarını söndürür. Aşk çöllerinin çatlamış topraklarına hayat verir. İnsanoğlunun gözünden yaş akmadığı, yani insan gözyaşı dökmediği takdirde acaba ne olur? Bu gözyaşının acaba faydası nedir? Gözden akan yaş sadece ağlamaya yönelik bir araç ve sebep midir?

Bu soru yüce Allah’ın “Kendi nefislerinizde de öyle. Görmüyor musunuz” (Zariyat:21) ayet-i kerimesini okuyan ve onu düşünen kimsenin hatırına gelebilir. Yüce Allah göz kapaklarımızın üzerinde bir de birkaç saniyede bir açılıp kapanan (kırpan), gözün nem ve ıslaklığını dengeleyip onu kurumaktan muhafaza eden ve gözyaşını harekete geçiren kirpikleri yaratmıştır. Gözden çıkan sıvı azaldığı vakit insanın gözünde kuraklık meydana gelir. O vakit insan, tahammül edilmesi güç acılar hisseder. Aynı zamanda gözün çıkardığı bu sıvı, yani gözyaşı gözü yıkama vazifesi görür ve onu mikroplara karşı korur.

Ağlama meselesine gelince, yüce Allah onu kitabında müminlerin güzel bir vasfı ve hasleti olarak zikretmiştir. Allah (c.c.) şöyle buyurur: “Resule indirileni duydukları zaman, tanış çıktıkları gerçekten dolayı gözlerinden yaşlar boşandığını görürsün. Derler ki: Rabbimiz! İman ettik, bizi (hakka) şahit olanlarla beraber yaz.” (Maide: 83). İşte burada Kur’an ayetinin şu ifadesini düşünmeliyiz: “gözlerinden yaşlar boşanır” Bilimsel olarak da ispat edildiğine göre, gözde özel pankreaslar mevcut olup, bu salgı bezleri beyne bağlı ve gözyaşı akıtmakla görevlidirler. Bunların şekli ise; su borularının suyu bolca attıkları zamanki durumu andırırlar.

Hani içimiz yangın yeriyken üşürüz ya, yüreğimiz kan ağlarken güleriz ya, sevilmesek de severiz ya, aşk dediğimiz şey de, tam olarak bu…

Şemsettin ÖZKAN

04.06.2021 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-kaheel7.com ( Abduldaem Al-Kaheel’in “Gözyaşı Nimeti” adlı yazısından alıntı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.