EĞER UĞRUNDA ÖLMEYE HAZIR DEĞİLSENİZ “ÖZGÜRLÜK” KAVRAMINI LÜĞATİNİZDEN ÇIKARINIZ

(Toplumsal İlişkiler 570)


وَمَنْ يُهَاجِرْ فٖي سَبٖيلِ اللّٰهِ يَجِدْ فِي الْاَرْضِ مُرَاغَماً كَثٖيراً وَسَعَةًؕ وَمَنْ يَخْرُجْ مِنْ بَيْتِهٖ مُهَاجِراً اِلَى اللّٰهِ وَرَسُولِهٖ ثُمَّ يُدْرِكْهُ الْمَوْتُ فَقَدْ وَقَعَ اَجْرُهُ عَلَى اللّٰهِؕ وَكَانَ اللّٰهُ غَفُوراً رَحٖيماًࣖ
Allah yolunda baskı, zulüm ve işkencenin hâkim olduğu memleketlerinden, özgürce Allah’a kulluk ve ibadet etmek, güç ve gönül birliği yapmak için hicret eden kimse, yeryüzünde, İslâm’a, müslümanlara hayat hakkı tanımayanları dize getirecek birçok kaleler, stratejik bölgeler, imkânlar, bolluk, güç ve özgürlükler bulur. Kim, Allah ve Rasulü uğrunda baskı, zulüm ve işkencenin hâkim olduğu memleketlerinden, özgürce Allah’a kulluk ve ibadet etmek, güç ve gönül birliği yapmak için hicret ederek evinden çıkar da, sonra kendisine ölüm gelir çatarsa, artık onu mükâfatlandırmak Allah’a vacip olur. Allah samimi kullarını koruma kalkanına alır, çok bağışlayıcı, engin merhamet sahibidir.” (Nisa/100)

İnsan bir gün kim olduğunu öğrenmeye karar verirse özgür olduğunu bilmelidir. Hür olmayan biri insan olamaz asla. Çünkü yüce Yaratan’ın yoktan var ettiği kendini birtakım yeteneklerle şu dünyada donattığı tek varlıktır insanoğlu.

Siz sadece ölülerin mi öldüğünü sanıyorsunuz şu dünyada? Özgürlüklerinden yoksun kalanlarda ölüdürler aslında. Kendisi gibi kul olanlara kul köle olanlar özgür olabilir mi? Asla. Özgürlüğün hakikati Hak’ka esarettir.

Malcom X; “eğer uğrunda ölmeye hazır değilseniz, ‘özgürlük’ kavramını lüğatinizden çıkarınız” derken hürriyet için neler yapılması gerektiğinin en son sınırının ne olacağının ipuçlarını verir.

ABD’de 1965 yılında Harlem’de konuşma yaparken şehit edilen bir suikaste kurban giden Malcom X, tam bir insan hakları savunucusu olup, o dönem zencilere yapılan ikinci sınıf muameleden kurtuluş reçetesi olarak şunu söyler:

Kimse sana özgürlüğünü vermez. Kimse sana eşitliği adaleti ve başka hiçbir şeyi vermez. Bunları kendin alırsın.”

Yukarıda geçen ayeti de özgürlük bağlamında ele alınması ve bir Müslüman’ın asla özgürlüğünden ödün vermemesi gerektiğine, bu uğurda hicret etmesinin de, salt bir göç olayı olmadığına vurgu yapıldığı unutulmamalıdır.

Şemsettin ÖZKAN

08.01.2022 KONYAALTI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.