YÜZSÜZDÜR İNSANOĞLU KİMSE BİLMEZ FENDİNİ KİME İYİLİK YAPTIYSAN ONDAN KORU KENDİNİ

(Toplumsal İlişkiler 569)


قُتِلَ الْاِنْسَانُ مَٓا اَكْفَرَهُؕ
Kahrolası insan; ne kadar da nankördür!” (Abese/17)

Nankörlük… Kadr-ü kıymet bilememe, değer atfedememe insana özgü bir davranış. Herşeyin fiyatını bilen ama hiçbir şeyin kıymetini bilmeyen insan. Çok çabuk satan dostlarını. Çok çabuk harcayan arkadaşlarını. Tıpkı Japonların o meşhur atasözlerinde dedikleri “hava biraz soğusun çok çabuk unutulur gölge veren ağaçlar” dediği gibidir insanoğlu.

İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy bakınız nasıl dile getiriyor bu insanın vefasızlığını;

Yüzsüzdür insanoğlu kimse bilmez fendini

Kime iyilik yaptıysan ondan koru kendini.

Bu yüzden insanların ilk söylediklerine değil de son yaptıklarına bakmamız gerekiyor. Öyle ya Rabbine karşı nankör olan insanlara karşı hayli yüzsüz olacaktır. Çünkü bu onun doğasında vardır.

İnsanda öyle bir damar vardır ki, menfaatı bitince nankörlüğü başlar. Daha önce kanka olanlar birer kanlı bıçaklı düşman kesilivermişlerdir. Hani düne kadar içtiğiniz su ayrı gitmiyordu? Ne oldu birden bire böyle oldunuz? Hiç mi aranızda bir vefa duygusu olmadı? “Canım kurban olsun kıymet bilene” şarkısı dinlemediniz? Bu kadar şiddette bu nankörlük çok fazla. Amiyane tabirle nankör kedi. Besle kargayı oysun gözünü. İyilik yap kötülük gör. Gerçekten insanoğlu enterasan bir varlık. Hayvanlar aleminde böyle bir şey yok. Vefasızlık yok. Aslan kendisini yetiştiren bakıcısını yıllar sonra görünce tanıyor minnet duyuyor. Halbuki aradan yıllar geçmiş. Köpek kendisine kuru bir ekmek atanı unutmuyor. Ama gelin görün ki insan unutuyor. Çünkü insan nisyan kökünden unutan demektir. Hem de çok çabuk unutan. İki dakikada dostunu arkadaşını sıfırlayan.

Nankör insan tipi öyle biridir ki düne değil, güne bakarlar. Kimden menfaati varsa gönlü ona akar. Sözü vefasızlığı konu alan güfte ve bestesi Teoman Alpay’a ait bir hüzzam eserle noktalayalım:

Böyle mi esecekti son günümde bu rüzgar

Bütün kuşlar vefasız mevsim artık sonbalar

Unutmuş ellerimi eşim, dostum, sevdiğim

Kalbim acılarla hep bölünmüş dilim dilim

Bütün kuşlar vefasız mevsim artık sonbahar.

Şemsettin ÖZKAN

07.01.2022 KONYAALTI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-sarkilarnotalar.blogspot.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.