DUA SEVGİLİYE YAZILMIŞ BİR MEKTUP GİBİDİR ZARFIN İÇERİSİNE YÜREĞİNİ KOYANIN DUASI KABUL EDİLİR

(Toplumsal İlişkiler 726)

اُدْعُوا رَبَّكُمْ تَضَرُّعاً وَخُفْيَةًؕ اِنَّهُ لَا يُحِبُّ الْمُعْتَدٖينَۚ
Rabb’inize, gönülden bir yakarışla ve gizlice duâ edin. Duâ ederken, zikir yaparken bağırıp çağırarak veya bunu bir gösteriye dönüştürerek saygı sınırlarını aşmayın! Kuşkusuz O, sınırı aşanları sevmez!” (Araf/55)

Zamanla değil duayla gelir beklenen. Ağızdan değil, yürekten yapılandır dua. Samimiyet içtenlik katılmayan duaya dua denmez. Olsa olsa söz kalabalıklığı olur.

Şemsi Tebrizi der ki; “dua sevgiliye yazılmış bir mektup gibidir. Zarfın içerisine yüreğini koyanın duası kabul edilir.” Üstad Necip Fazıl’ın; “Neye yaklaşsam sonu uzaklık ve kırgınlık/Anla ki, yok, Allah’tan başkasıyla yakınlık” mısraları da bizi yüce Yaratıcı’mızla hemhal olmaya O’na dua etmeye çağırır bizi. Peki dua niye sevgiliye yazılmış mektuba benzer de o zarfın içine tüm içtenliğini koyanın duası kabul olur?

Çünkü dua; insanın tüm içtenliğiyle Rabb’ine yönelmesi, isteklerini ona iletmesi, ondan yardım dilemesi ve ona güvenmesidir. Dua insanın gizemli gücüdür. Bu gizemli güçle Yaradan inananlara, istediğini mutlaka verilecektir. Çünkü dünyanın en güçlü enerjisi duadır da ondan.

Çağları aşan kitap “ benden isteyin cevap vereyim.” (Mü’min/60) “De ki, duanız (istemeniz) olmazsa Rabbim ne diye size değer versin?” (Furkan/77) mesajını verir bizlere. İnsanın yaratıcısıyla iletişim kurmasının en kestirme yolu duadır.

Dua için, eğer eyleme dökülürse, insan diğer yaratıklardan beyin ve düşünce yapısıyla fark yaratır desek doğru demiş oluruz. Kozmik bilinçle dünyaya bakarsak, insanın beyin dalgaları, dünyayı idare eden en üstün bilgisayar donanımlarına, kat be kat fark atar. Yaratıcı dua ile beyin gücünün uyumlu birlikteli- ğine, nice kapılar açar.

Tirmizî ve Hâkim’in ibni Ömer’den naklettiğine göre, Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

Sizden herhangi bir kimseye, dua kapısı açılırsa, ona rahmet kapıları açılmış olur. Allah’tan afiyet istemek kadar O’na sevimli gelen başka bir istek yoktur. Dua, vuku bulan bir şey için de, vuku bulmayan bir şey için de, faydalıdır. O halde duaya yapışın, ey Allah’ın kulları!” (Kenzu’l-Ummal, 2/64/h. No: 3130)

Burada google’da en çok tıklanan yazılarımızdan 2019’un onbirinci ayının beşinde kaleme aldığımız“Yoksa dünyanın en güçlü enerjisi dua mı?” yazımızı okumanızı hararetle öneririm. Suskunduvar.com

Şemsettin ÖZKAN

17.06.2022 DOĞANŞEHİR

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-suskunduvar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.