BURASI DÜNYA NE ÇOK KIYMETLENDİRDİK OYSA BİR TARLA İDİ EKİP BİÇİP GİDECEKTİK

(Toplumsal İlişkiler 738)

وَمَا هٰذِهِ الْحَيٰوةُ الدُّنْيَٓا اِلَّا لَهْوٌ وَلَعِبٌؕ وَاِنَّ الدَّارَ الْاٰخِرَةَ لَهِيَ الْحَيَوَانُۘ لَوْ كَانُوا يَعْلَمُونَ
Bu dünya hayatının zevk ve eğlenceleri, aldatıcı bir oyalanmadan ve gelip geçici eğlenceden başka bir şey değildir; oysa özenip imrenmeye değer gerçek hayat, sadece âhiret yurdudur; keşke bunu bilselerdi! Aslında onlar, insanlığa gönderilen Peygamberler sayesinde, hakîkatin ne olduğunu pekâlâ bilirler.” (Ankebut/64)

Dünyanın ahiretin bir tarlası olduğunu bize sevgili Peygamberimiz öğretmemiş miydi? Bu tarlaya ne ektiysek ahirette de onu biçmeyecek miydik?

A.Cahit Zarifoğlu; “burası dünya ne çok kıymetlendirdik. Oysa bir tarla idi, ekip biçip gidecektik” demekle dünyanın gelip geçiciliğini, değersizliğini ama bir o kadar da ahirettte iyi ve kötü davranışların karşılığının devşireleceğine vurgu yapar.

Dünyevileşmek, sekülerleşmek ya da vahşi kapitalizm ne derseniz deyin, asla bir Müslüman için tavsiye edilecek bir durum değildir. Zira ayet ve hadisler bizi böyle olmaktan şiddetle men ediyor. Zarifoğlu buna atıf yapıyor.

Dünya iki kapılı bir han gibidir. Bir kapıdan girersiniz öbür kapıdan çıkarsınız. Hepsi bu. Bir ezanla başlayan dünya serüveni bir salayla sona eriverir. Anlayamazsınız bile yaşadım mı öldüm mü deyiverirsiniz, şarkıdaki nakarat gibi.

Yaşadığımız şu hayat görüntüden ibaret. Bu görüntü bir gün kayboluverir. 1996 Konya mahreçli “Geçit Resmi” adlı şiirimizde gelip geçici hayatımızın panaroması çizilir:

Gökler çullanıverir de yeryüzüne

Nefesim çıkar iğne deliğinden

Bağdaş kuruverir de hüzün gönlüme

Ölüler geçit resmi yapar geceden

Sonra ışık kaybolur gözlerimden

Karanlıklar olur benim yoldaşım

Tabut yürür korkarım da ölümümden

Yağmurlarla ağlar musalla taşım.

Şemsettin ÖZKAN

30.06.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-Şemsettin ÖZKAN, Aşk Tutulması Şiirlerim (henüz basılmamış şiir kitabımdan alıntı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.