SATIN ALINAMAYAN ŞEYLERİ SEVERİM BEN DENİZ GİBİ GÖKYÜZÜ GİBİ AY VE GÜNEŞ GİBİ VE SEVGİ GİBİ

(Toplumsal İlişkiler 737)

اِنَّ فٖي خَلْقِ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضِ وَاخْتِلَافِ الَّيْلِ وَالنَّهَارِ وَالْفُلْكِ الَّتٖي تَجْرٖي فِي الْبَحْرِ بِمَا يَنْفَعُ النَّاسَ وَمَٓا اَنْزَلَ اللّٰهُ مِنَ السَّمَٓاءِ مِنْ مَٓاءٍ فَاَحْيَا بِهِ الْاَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا وَبَثَّ فٖيهَا مِنْ كُلِّ دَٓابَّةٍࣕ وَتَصْرٖيفِ الرِّيَاحِ وَالسَّحَابِ الْمُسَخَّرِ بَيْنَ السَّمَٓاءِ وَالْاَرْضِ لَاٰيَاتٍ لِقَوْمٍ يَعْقِلُونَ
Şüphesiz, göklerin ve yerin (böylesine mükemmel ve muhteşem olarak) halk edilişinde, gece ile gündüzün birbiri ardınca gelişinde, insanlara yarar sağlayacak şeylerle denizde yüzen gemilerde, Allah’ın gökyüzünden indirip kendisiyle ölmüş toprağı dirilttiği yağmurla yeryüzünde her çeşit canlıyı yayıp (hayat vermesinde), rüzgârları ve gökle yer arasındaki emre âmade bulutları evirip çevirmesinde; (evet her şeyde) elbette düşünen bir topluluk için nice deliller (mucizevi ayetler) vardır.” (Bakara/164)

Bazı şeylerin değeri öyle parayla pulla, altınla gümüşle ölçülemez. Maddi bir ederi olamaz. Sabahattin Ali bir sözünde der ki;

Satın alınamayan şeyleri

severim ben.

Deniz gibi,

Gökyüzü gibi,

Ay ve Güneş gibi,

Ve sevgi gibi…”

Deniz ve gökyüzü, ay ve güneş insanı tüm sevecenliğiyle kuşatır ve içini ısıtır. Hele sevgi var ya şu sevgi, içimize düşen cemre, bizi bizden alan nesne… Onlar asla satın alınamayacak değerlerdir ve paha biçilemezler. Madde veya bir nesne gibi değerlendirilemezler. Evet maddi boyutu var onların ancak manevi soyut tarafları daha ağır basar kanımca.

Hele sevgi, hayatın kaynağı. Varlıkların yaşamlarını iyi bir şekilde sürdürmelerinde çimento vazifesi görür. İnsanı hayata bağlar, canlıların üremesini sağlar. Hayatın pusulasıdır sevgi. Gerçek sevgi de, sığ derin sular gibi, ne dildedir ne gözdedir, yüreğimizin ta derinliklerindedir. Bütün mesele nedir biliyor musunuz değerli dostlar? Sevgiyle etrafımıza şöyle bir dönüp bakabilmek.

Şemsettin ÖZKAN

29.06.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.