BİR KİŞİ ALLAH’TAN BAŞKA KİMSEYE İHTİYACI OLMADIĞINA İNANIRSA ALLAH DA ONU BAŞKASINA MUHTAÇ ETMEZ

(Toplumsal İlişkiler 1070)

اِيَّاكَ نَعْبُدُ وَاِيَّاكَ نَسْتَعٖينُؕ
Sadece Sana kulluk ederiz; yalnızca Sana ibâdet eder, bütün emirlerine kayıtsız şartsız itaat ederiz. İyiyi kötüyü, güzeli çirkini, doğruyu eğriyi belirlemede, kendimize yalnızca ilâhî ölçüleri rehber ediniriz. Senden başka hayatımıza yön verecek, kurallar koyacak otorite kabul etmeyiz. Senin buyruklarına aykırı hükümler veren hiçbir güce kim olursa olsun asla boyun eğmeyiz ve ancak Senden yardım dileriz. Her türlü iyiliğin, güzelliğin Senin elinde olduğunu bilir, Senin iznin ve onayın olmadıkça hiçbir dileğin gerçekleşmeyeceğine yürekten inanırız. Dertlerimize devâyı, hastalıklarımıza şifâyı, sıkıntılarımıza çareyi ancak Sende arar; gerekli tedbirleri almakla birlikte, Senden başka hiç kimseden, hiçbir varlıktan medet ummayız. Sadece Sana yalvarır, yalnızca Senin kudret ve merhametine sığınırız.” (Fatiha/5)

Günde beş vakitte kırk kez Allah’tan başka kimseye ihtiyacımız olmadığını; “sadece Sana kulluk ederiz ve ancak Senden yardım dileriz” cümlesiyle beyan ediyor deklare ediyoruz. Bu bizim hep gündemimizde varolan bir gerçek.

Şems-i Tebrizi der ki; “bir kişi Allah’tan başka kimseye ihtiyacı olmadığına inanırsa Allah da onu başkasına muhtaç etmez.” Allah’tan başka yar ve yardımcı var mıdır? Son müracat makamı O’dur. O “ol” derse o şey olur. Demezse asla olmaz.

İnsanın canü gönülden Allah’tan başkasından medet umulmayacağına inanması gerekir. Yukarıda geçen ayette günde 40 kez; “ancak sana kulluk eder ve ancak senden yardım dileriz” cümlesini tekrar etmemiz asla tesadüf değildir. Üstüne üstlük “Fatihasız namaz olmaz” düsturunu (hadisini) aklımızdan çıkarmamak gerekir. Tam bir bilinçle bu eyleme katılırsak yüce Allah bizi kimseye muhtaç etmeyecektir. Yeter ki buna inanalım ve bu inancımızı eyleme dökelim.

Şemsettin ÖZKAN

01.06.2023 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.