ŞİMDİ GÖNÜLDE GAM VAR EY NEŞ’E ŞİMDİ GELME BANA MİSAFİR ÜSTÜNE MİSAFİR OLMAZ

(Toplumsal İlişkiler 1071)

وَتَوَلّٰى عَنْهُمْ وَقَالَ يَٓا اَسَفٰى عَلٰى يُوسُفَ وَابْيَضَّتْ عَيْنَاهُ مِنَ الْحُزْنِ فَهُوَ كَظٖيمٌ
قَالُوا تَاللّٰهِ تَفْتَؤُ۬ا تَذْكُرُ يُوسُفَ حَتّٰى تَكُونَ حَرَضاً اَوْ تَكُونَ مِنَ الْهَالِكٖينَ
قَالَ اِنَّـمَٓا اَشْكُوا بَثّٖي وَحُزْنٖٓي اِلَى اللّٰهِ وَاَعْلَمُ مِنَ اللّٰهِ مَا لَا تَعْلَمُونَ
Ve (babaları Yakub) onlardan yüz(ünü) çevirdi ve: “Ey Yusuf’a karşı (artan dayanılmaz) kahrım, (hüzün ve hasret duygularım!)” dedi ve gözleri üzüntüsünden (ve stresten ağardıkça) ağardı (ve kapandı). Ki yutkundukça yutkunmakta (hilekâr evlatlarına olan kırgınlığını içine atmaktaydı ve acısını kalbine gömmekteydi).” (Yusuf/84)
“(Evlatları ise ona:) “Allah adına, hayret ki (sen) hâlâ Yusuf’u anıp durmaktasın. Sonunda (ya kahrından çok ağır şekilde) 
hastalanacaksın, ya da helake uğrayanlardan olacaksın” diyerek (çıkışmışlardı.)” (Yusuf/85)
“(Hz. Yakub:) “Ben bu büyük acımı ve tüm sıkıntılarımı sadece Allah’a arz ediyorum. (Başka hiç kimseye ne minnet ediyorum ne de medet bekliyorum.) Ve Allah’tan (bir feraset ve faziletle) sizin bilmediğiniz (ve akıl erdiremediğiniz) şeyleri de biliyorum (ve bekliyorum)” açıklamasını yapmıştı.” (Yusuf/86)

İnsan üzüntüye garkolduğunda o anafordan çıkması hiç de öyle kolay olmasa gerek. Zira hüznün, acının insanda bıraktığı izler öyle kolay silinmez ve etkisi uzun süre devam edebilir.

Hz. Mevlana; “şimdi gönülde gam var ey neş’e şimdi gelme bana misafir üstüne misafir olmaz” derken bu gerçeğe vurgu yapar. Yukarıda geçen ayetlerde Yakub Peygamber oğlu Yusuf’a kardeşlerinin yaptığı kötülükleri öyle kolay kolay unutamayacağı bariz bir dille anlatılıyor: “Seni unutmak mümkün mü Yusuf’um!”

Gözlerinin feri gidiyor ama Yusuf’u kaybetmenin gamı kederi asla gitmiyor. Çocuklarının onu neşelenmeye davet etmesine şimdi gönlünde gam olduğu gerçeğini yüzlerine vururken, nasıl neşeleneceğini, gam misafiri varken, neşe ve mutluluk misafirini nasıl ağırlayacağını sorguluyor.

O halde her şeyin bir zamanı ve yeri var. Her şey her yerde her zaman söylenmemelidir.

Şemsettin ÖZKAN

02.06.2023 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.