BİR DURUŞU OLMALI İNSANIN BİR BAKIŞI BİR ANLAYIŞI BİR AŞKI VE BİR DAVASI OLMALI

(Toplumsal İlişkiler 1069)

تِلْكَ اُمَّةٌ قَدْ خَلَتْۚ لَهَا مَا كَسَبَتْ وَلَكُمْ مَا كَسَبْتُمْۚ وَلَا تُسْـَٔلُونَ عَمَّا كَانُوا يَعْمَلُونَࣖ
Onlar gelip geçmiş bir ümmettir. Onların kazandıkları kendilerinin, sizin kazandıklarınız sizindir. Siz onların yaptıklarından sorumlu tutulacak değilsiniz.” (Bakara/141)

İnsan onurlu, şerefli ve haysiyetli yaratılmış bir varlık değil midir? Bu yüzden onuruna düşkün olması gayet doğaldır. Gelin görün ki, çağımızda bu kavramlar da maalesef aşınanlar listesine girmiştir.

Cahit Zarifoğlu; “bir duruşu olmalı insanın, bir bakışı, bir anlayışı, bir aşkı ve bir davası olmalı” derken, gerçek yiğitlerin dava insanı şerefli ve haysiyetli karakterler olduğuna vurgu yapar. Bizleri de böyle iyi insanlar olmaya davet eder.

Nicanor Parra; “paranla şeref kazanma, şerefinle para kazan ki, paran bittiğinde şerefin de bitmesin” derken, çoğu insanın yaptığı zenginliğini kullanarak, itibar, onur elde etmeye çalışmalarını sert bir dille eleştirir. Bunun insan onurunu ayaklar altına almanın en basit yolu olduğunu anlatır bize.

Kıvırcık Ali’nin bir döneme damga vuran “ısırgan otu” şarkısının en çok tekrarlanan nakaratı köyden kente göçmüş insanlar onurun, şerefin, haysiyetin kentlerde yerlerde sürünmesini işlemesi dikkate değerdir:

Burada dost bildiğin anam ısırgan otu
Elini tuttun mu bil ki elin yanıyor
Şeref ekmek bulamazken, şerefsiz budu
Götürdükçe ciger aney içim yanıyor
Yanıyor da güzel anam yürek kanıyor.

Şerefi şaha, şöhreti de piyona benzetirsek, şöhreti kaybedersek iki puanımız gider ama şerefimizi kaybedersek oyun biter. Hayatımız biter. Bu yüzden onurumuzla yaşamalıyız.

Şemsettin ÖZKAN

31.05.2023 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.