YOL AŞAN MENZİL ALAN YOL ERLERİ NE VAKİT KÖPEKLERİN HAVLAMASINA KULAK ASTILAR

(Toplumsal İlişkiler 782)

مَٓا اَفَٓاءَ اللّٰهُ عَلٰى رَسُولِهٖ مِنْ اَهْلِ الْقُرٰى فَلِلّٰهِ وَلِلرَّسُولِ وَلِذِي الْقُرْبٰى وَالْيَتَامٰى وَالْمَسَاكٖينِ وَابْنِ السَّبٖيلِۙ كَيْ لَا يَكُونَ دُولَةً بَيْنَ الْاَغْنِيَٓاءِ مِنْكُمْؕ وَمَٓا اٰتٰيكُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَمَا نَهٰيكُمْ عَنْهُ فَانْتَهُواۚ وَاتَّقُوا اللّٰهَؕ اِنَّ اللّٰهَ شَدٖيدُ الْعِقَابِۘ
Allah’ın, fethedilen bu şehirlerin halkından alıp Elçisine verdiği fey’e gelince, bunlar; 1-Öncelikle Allah’ın, yani O’nun fakir ve muhtaç kullarının, 2-Peygamberin ve onun vefâtından sonra İslâm Devlet başkanının, 3-Savaşta şehit düşen askerlerin yakın 
akrabalarının,4-Yardıma muhtaç yetimlerin,5-Diğer yoksulların  6-Ve evinden yurdundan uzak düşmüş, memleketine dönemeyecek şekilde yolda kalmış olanların hakkıdır. Allah, bu tür düzenlemelerle aranızdaki fakirleri de kalkındırmak istiyor ki, böylece mal ve servet, sadece zenginlerinizin arasında dolaşıp duran bir güce dönüşmesin! Öyleyse, dünya ve âhirette kurtuluşa ermek istiyorsanız, Peygamberin Allah’tan aldığı yetkiyle size getirdiği hayat prensiplerini gönülden benimseyerek alın, uygulayın; sizi yasakladığı şeylerden de uzak durun! Diğer bir deyişle, Allah’tan gelen ilkeler ışığında hayatınıza yön vererek, kötülüğün her çeşidinden titizlikle sakının! Unutmayın, Allah’ın cezalandırması çok çetindir!” (Haşr/7)

Hz. Mevlana ünlü eseri Mesnevi’sinde; “Peygamberlerin izini takip ediyorsan yola düş! Halkın bütün kınamalarını umursama! Boş say! Yol aşan menzil alan yol erleri ne vakit köpeklerin havlamasına kulak astılar?” der. Allah’ın elçilerinin (Hz. Adem a.s’dan, son Peygamber Hz. Muhammed s.a.v’e kadar bir bütün olarak ele alan tevhid anlayışından başka) bir yol arama! Bu yola gir ve başka da bir yol arama!

Hak yoluna giren yol erlerinin yolunun üzerinde çok köpek havlamaları olacaktır. Onları Hak davasından vazgeçirmek için çok engeller çıkaracaklar. Alaya alınacaklar, taşlanacaklar belki de, eza ve cefalara katlanmak zorunda da kalacaklar. Lakin her ne olursa olsun asla pes etmemeli bu yolun erleri. Canla başla sabırla binbir gayretle çalışmalılar.

Bu yol zor ve çetin deme! Zor olacak ki imtihan olsun. Zaferlerin büyüklüğü neyle ölçülüyor sanıyorsun? Mücadelen ve aştığın zorlukların büyüklüğüyle değil mi?

Şemsettin ÖZKAN

16.08.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.