UMUT HİÇ BİTMEYEN BAHAR MEVSİMİDİR İÇİNDE KAR DA YAĞAR FIRTINA DA KOPAR ANCAK ÇİÇEKLER AÇMAYA HEP DEVAM EDER

(Toplumsal İlişkiler 781)

قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذٖينَ اَسْرَفُوا عَلٰٓى اَنْفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللّٰهِؕ اِنَّ اللّٰهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمٖيعاًؕ اِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحٖيمُ
De ki: “Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah, bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.” (Zümer/53)

Hani derler ya umut fakirin ekmeği diye. Öyledir umut asla bitmez demektir bir anlamda çıkmadık candan ümit kesilmez derler ya umutlar asla tükenmemelidir.

Hz. Mevlana der ki; “umut hiç bitmeyen bahar mevsimidir. İçinde kar da yağar, fırtına da kopar. Ancak çiçekler açmaya hep devam eder.” Aristo da umudu uyanık insanların rüyası olarak görür. Denizin kokusuna inanmak gerek çünkü umutlar hep mavidir. Baharı gören çiçekleri mutlaka görecektir zira onlar umudun ta kendisidir. Sabırla beklemek gerek.

Peki baharın içinde dolu, fırtına, kar, boran, soğuk hiç olmaz mı? Elbette olur. Onu görüp de sakın ümitsizliğe kapılmayasın. Güzel günler mutlaka gelecektir.

Cahit Zarifoğlu; “umudumuz acımızdan daha büyük olmalıdır” derken yerden göğe haklıdır. Umudunu insan asla yitirmemelidir, zira gecenin en karanlık anı şafak sökmeye yakın anıdır.

Aslında insanın ölümü ne zaman gerçekleşir biliyor musunuz? Düşleri, umutları ve hayalleri öldüğü gün beyin ölümü de gerçekleşmiş demektir. Umut insanın belki de yıkılan son kalesidir desek doğru söylemiş oluruz. Belki, belki deyip duruyoruz, bu kelime öylesine sihirlidir ki, umuda giden yolun ilk basamağıdır. Kapatmayız sayfaları belki de bir sonraki sayfadadır umut diye. Habire bir sonraki, bir sonraki sayfa diye kitabın en son sayfasına kadar çevire çevire, okuya okuya umuda koşar adım gideriz. Hatta soluk soluğa kalırız. Okuyup bitiriveririz bir adı da umut olan hayat romanını. İçinizde her daim bahar çiçekleri açması dilek ve temennisiyle.

Şemsettin ÖZKAN

15.08.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.