YETER Kİ SEN YÜRÜMEYE BAŞLA DAĞLAR ÖNÜNDE YOL OLUR

(Toplumsal İlişkiler 475)


فَاِذَا فَرَغْتَ فَانْصَبْۙ
وَاِلٰى رَبِّكَ فَارْغَبْ
Öyleyse, bir işi bitirdiğin zaman derhal başka bir işe giriş. İş bitti diye rahata düşüp kalma; bir görevi bitirir bitirmez, biraz dinlendikten sonra bir başkasına yönel! İşte ancak bu şekilde zorluklar kolaylığa, sıkıntılar rahmete dönüşür. Fakat bunu yaparken, Rabb’inle gönül bağını bir an olsun koparma!” (İnşirah/7)
Ve bu kutlu yolculuğunda dizlerine derman, gözlerine fer vermesi için, tüm kalbinle ve sadece Rabb’ine yönel!” (İnşirah/8)

Hani derler ya her bahar bir çiçekle başlar. Yani hayatta ilk adımı atmak çok ama çok önemlidir. Bu adım belki de bize kaderimizin değişeceği, önümüze yeni fırsatların çıkacağının ilk işaretlerini sunacaktır.

Hz. Mevlana; “yeter ki sen yürümeye başla! Dağlar önünde yol olur” der. Başarıya giden yol da asla pes etmemekten geçmiyor mu? Örneğin elektriğin mucidi Edison’u ampülü bulmaya götüren azim ve isteğe bakmak yeterlidir.

Thomas Edison’a, 999 denemeden sonra yaptığı bininci deneyde ampulü bulmasıyla ilgili olarak şöyle bir soru yöneltmişler:

–  999 kez hata yapmanıza rağmen, bininci deneyi yapacak gücü nereden buldunuz?

Edison şu yanıtı vermiş:

–  Ampulün icadı bin aşamalı bir süreçti. Hata gibi görünen ilk 999 aşama, bininci ve son aşamaya götüren öğrenmelerle doluydu.

Sen yeter ki iste! Çünkü istemek başarmaktır. Fransızların bir sözü var; “vouloir, c’est atteindre” istemek elde etmektir diye. Bir şeyi istemek, bir şeye gönül vermek, severek bir işe koyulmak, ilgi duymak çok önemlidir yapılan işten verim alabilmek için. Bütün başarı öykülerinde yapılan az bile olsa, yol hep aynı yere çıkıyor; o işin delisi olmak ve süreklilik…

Şemsettin ÖZKAN

03.10.2021 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-hurriyet.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.