SİZİN YANLIŞ VE DOĞRULARINIZIN DIŞINDA BİR ALEM VAR GÖKYÜZÜNE BAKTIĞINIZDA FİKİRLERİNİZE HİÇ İHTİYAÇ OLMADIĞINI GÖRECEKSİNİZ

(Toplumsal İlişkiler 474)


اِنَّ فٖي خَلْقِ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضِ وَاخْتِلَافِ الَّيْلِ وَالنَّهَارِ وَالْفُلْكِ الَّتٖي تَجْرٖي فِي الْبَحْرِ بِمَا يَنْفَعُ النَّاسَ وَمَٓا اَنْزَلَ اللّٰهُ مِنَ السَّمَٓاءِ مِنْ مَٓاءٍ فَاَحْيَا بِهِ الْاَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا وَبَثَّ فٖيهَا مِنْ كُلِّ دَٓابَّةٍࣕ وَتَصْرٖيفِ الرِّيَاحِ وَالسَّحَابِ الْمُسَخَّرِ بَيْنَ السَّمَٓاءِ وَالْاَرْضِ لَاٰيَاتٍ لِقَوْمٍ يَعْقِلُونَ
Şüphesiz, göklerin ve yerin (böylesine mükemmel ve muhteşem olarak) halk edilişinde, gece ile gündüzün birbiri ardınca gelişinde, insanlara yarar sağlayacak şeylerle denizde yüzen gemilerde, Allah’ın gökyüzünden indirip kendisiyle ölmüş toprağı dirilttiği yağmurla yeryüzünde her çeşit canlıyı yayıp (hayat vermesinde), rüzgârları ve gökle yer arasındaki emre âmade bulutları evirip çevirmesinde; (evet her şeyde) elbette düşünen bir topluluk için deliller (mucizevi ayetler) vardır.” (Bakara/164)

Başlığını verdiğimiz Hz. Mevlana’nın; “sizin yanlış ve doğrularınızın dışında bir âlem var. Gökyüzüne baktığınızda fikirlerinize hiç ihtiyaç olmadığını göreceksiniz” sözündeki derin anlamları, Kur’an’ın ifadesiyle, “düşünen topluluklar” çözer ancak. Yukarıdaki resme bakarsanız dünyamız güneşin etrafında dönmesinin yanısıra bir de kendi ekseni etrafında dönüşüyle ki bu dönmeyi 24 saatte tamamlıyor. Böylece gece ve gündüz meydana geliyor. Dünyanın güneşe bakan kısmı gündüz diğer bakmayan kısmı gece olmuş.

Daha birçok konu var böyle. Düşünen ilim sahipleri bunları anlar üzerinde inceden inceye araştırmalar yapıp “Ya Rab sen hiçbir şeyi boş yaratmamışsın” der. Maddeden manaya yol alır onlar. Öyle bilimi ayrı dini ayrı değerlendirmezler. Bilim dini anlamak isteyenlere ipuçları sunar. Dinle bilimi ayrıştırmazlar, ötelemezler. Zaten dinle bilimi ayrıştırdığımız için bağnaz, ham kaba softalar türemiştir. Üfürükçü, hurafeci, bidatçıların bir toplumda çoğalması o toplumun aklını yediğinin, ezbere konuştuğunun ve düşünmediğinin bir göstergesidir. Bu konuda bizim doğru ve yanlışlarımızın dışında bir dünyaya yüz çevirmemiz gerekmez mi? Sadece başını gökyüzüne çevirsen bile, bu dünyanın har gürü karşısında, bizim fikirlerimize, kuru sıkı laflarımıza, pek ihtiyaç duyulmayacağını, çok rahat anlarsınız.

Şemsettin ÖZKAN

02.10.2021 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.