YAŞAYANLAR KAPAR ÖLENLERİN GÖZLERİNİ ÖLENLER AÇAR YAŞAYANLARIN GÖZLERİNİ

(Toplumsal İlişkiler 544)


كُلُّ نَفْسٍ ذَٓائِقَةُ الْمَوْتِؕ وَنَبْلُوكُمْ بِالشَّرِّ وَالْخَيْرِ فِتْنَةًؕ وَاِلَيْنَا تُرْجَعُونَ
Her can, mutlaka ölümü tadacaktır. Allah yolunda olmasa da, mutlaka ölecektir. Ancak, bu hayatın anlamını iyi kavradığınız takdirde, sonsuz âhiret hayatını kazanabilirsiniz: Biz sizi, yeteneklerinizi açığa çıkarmak ve olgunluk mertebelerinde yücelmenizi sağlamak üzere, bazen hastalık, fakirlik, deprem gibi kötülük saydığınız şeylerle ve bazen de sıhhat, zenginlik, güç, başarı gibi iyilik kabul ettiğiniz şeylerle sınayarak imtihân ediyoruz. İşte bu amaçla, bu dünyada kısacık bir hayat yaşayacak ve sonunda, yaptıklarınızın karşılığını görmek üzere Bize döneceksiniz. “ (Enbiya/35)

Herşeyin hakkını tamıtamına teslim edeceksek, bu dünyada herşey yalan, ama ölüm gerçek. Görüntüler aleminde yaşıyoruz vesselam. Bu dünyada yaşamıyoruz, bu dünyadan geçiyoruz Hz. Mevlana’nın tabiriyle. Mühim olan ölmeden ölmenin anlam ve önemini kavramak.

Bir Afrika atasözünde denilir ki; “yaşayanlar kapar ölenlerin gözlerini, ölenler açar yaşayanların gözlerini.” Ne kadar güzel anlatmışlar Afrika’lı kardeşlerimiz ölümün verdiği mesajı. Ölüm senin peşindeyken sen neyin peşindesin ey insanoğlu? Azıcık üzerinde düşünen bir insan, ölüm gerçeğinin şakası olmadığını anlar. Hayatına ona göre bir yön verir. Aslında hayatımızı bu kadar kıymetli yapan da ölümün varlığıdır. Hz. Mevlana’nın “ ölüyüm ama mezarda değilim, diriyim ama hayatta değilim” sözü, bana göre ölmeden önce insanın kendine bir çekidüzen vermesi ve ölüme hazırlıklı olması anlamında dikkat çekicidir.

Yine Hz. Pir’in; “öldüğüm gün tabutumu götürürlerken bende dünya derdi var sanma” derken, ölümü karşılamadaki hazırlıklı oluşu dikkate şayandır. O ah vah edenlerden değildir. Bilakis ölüm gününü Şebi Arus (Düğün Gecesi) olarak adlandırması da tesadüf değildir.

Şemsettin ÖZKAN

13.12.2021 KONYAALTI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.