YAŞAMAK DİRENMEK SEVMEK GÜVENMEKTİR

(Toplumsal İlişkiler 639)

وَكَيْفَ تَكْفُرُونَ وَاَنْتُمْ تُتْلٰى عَلَيْكُمْ اٰيَاتُ اللّٰهِ وَفٖيكُمْ رَسُولُهُؕ وَمَنْ يَعْتَصِمْ بِاللّٰهِ فَقَدْ هُدِيَ اِلٰى صِرَاطٍ مُسْتَقٖيمٍࣖ


Allah’ın ayetleri size okunup dururken, üstelik O’nun Elçisi de nesilden nesle aktarılacak örnek hayatıyla aranızda olduğu hâlde, bu kadar açık hakîkati nasıl inkâr edebilirsiniz? Şâyet inkârcılığa saplanmak istemiyorsanız, işte size çaresi:Her kim Allah’a gönülden bağlanarak O’nun kitabına sımsıkı sarılırsa, işte o, dosdoğru yola erdirilmiş demektir. “ (Al-i imran/101)

Yaşamak ve sevmek… İki pozitif kelime. Biri cihadı direnişi simgeler diğeri ise yüce Allah’ın tüm yarattıklarının kalbine, gönüllerine bahşettiği nimettir, güvendir, sekinettir, huzurdur, yaşama sevincidir.

Hz. Mevlana; “yaşamak direnmek, sevmek güvenmektir” derken bize yol gösterir mü’minin hayat felsefesinin nasıl olması gerektiği hususunda.

Yaşamak ya da bir başka ifadeyle hayat bisiklet sürmek gibi bir şey. Dengede kalabilmek için sürekli pedallere basmak gerek. Yani direnmek şart. Yaşama sevincini asla kaybetmemek lazım. Direnmemek ölüm gibi birşeydir. Çaba sarf etmek şart. Umudumuzu ise asla kaybetmemek gerekiyor.

Ne kötü değil mi dostlar, insanın yaşamak istediği hayatla yaşamak zorunda kaldığı hayatın arasına sıkışıp kalması ve mutluluk maskesi takıp harika bir yaşamı varmış gibi göstermesi. Aslında hayat bir hesap işi değil nasip işi. Nasipte ne varsa o işte. Sadece direneceğiz, hayata her şeye rağmen sıkı sıkıya bağlanmak zorundayız. Öyle hemen pes etmek yok.

Ya sevgi denen şey? Sevgi sonuna kadar tam bir iman işi. Yani güvenmek gerek. Sevmek sonuna kadar güvenmeyi, sadakati içerir. Hayatta insanın güvendiği biri olmalı. Diğerleri olmasa da olur. Güven sevmenin de önüne geçer. Çünkü güven bir ayna gibidir. Bir kez çatladı mı hep çizik gösterir. Bu yüzden güven bunalımı yaşanmamalı bilhassa eşler arasında. Yani anlayacağınız güvenmek sarılmak gibi bir ihtiyaç. Bunu da gönülden sevenler anlar ancak.

Şemsettin ÖZKAN

21.03.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.