YARINLAR İSLAM’IN(TOMORROWS OF ISLAM)

         (Toplumsal İlişkiler 29)

Ravzai Mutahhara, Mescid-i Nebi /MEDİNE


لَقَدْ جَٓاءَكُمْ رَسُولٌ مِنْ اَنْفُسِكُمْ عَز۪يزٌۘ عَلَيْهِ مَا عَنِتُّمْ حَر۪يصٌ عَلَيْكُمْ بِالْمُؤْمِن۪ينَ رَؤُ۫فٌ رَح۪يمٌ
“Andolsun, size içinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya uğramanız ona ağır gelir, size çok düşkündür, müminlere karşı şefkat ve merhamet doludur.”  (Tövbe/128)
مَا كَانَ مُحَمَّدٌ اَبَٓا اَحَدٍ مِنْ رِجَالِكُمْ وَلٰكِنْ رَسُولَ اللّٰهِ وَخَاتَمَ النَّبِيّ۪نَۜ وَكَانَ اللّٰهُ بِكُلِّ شَيْءٍ عَل۪يم
“Muhammed içinizden herhangi bir adamın babası değil, Allah’ın elçisi ve peygamberlerin sonuncusudur. Allah her şeyi bilendir.”   (Ahzab/40)

Üstat Necip Fazıl; “İslamiyet batıdan gelse Müslüman olacaksınız,” derken haksız sayılmaz. Çünkü o küçükken konferanslarına gittiğim, samimi, davasına bağlanmış biriydi. Cahit Zarifoğlu’nun ifadesiyle, bize sözlerden çok yüreğimizden anlayan gerek dediği, biriydi. Gerçekten de üstadın boş konuşmadığını çok iyi analiz edenlerden biriyim. Bugünlerde corana virüs nedeniyle ünlü haber dergisi Newsweek’te Dr. Craig Considine imzasıyla yer alan haber çok konuşuluyor:

       Sosyoloji, İslam ve Hıristiyanlık üzerine araştırmalarıyla bilinen akademisyen Dr. Craig Considine tarafından, Amerikan haber dergisi Newsweek’te kaleme alınan yazı Yalnızca Duanın Gücü Tek Başına Koronavirüs Gibi Bir Salgını Durdurabilir Mi? Muhammed Peygamber Dahi Bunun Aksini Düşünüyordu başlığını taşıyor.

Dünyanın koronavirüs salgınına karşı aldığı önlemlere değinen Considine, bundan tam 1300 yıl önce, Hz. Muhammed’in salgınlara karşı aldığı ve alınmasını nasihat ettiği önlemlere yazısında yer verdi.

Yazıda salgına karşı temizlik uyarıları aktarılırken, “Bir salgın sırasında başka kimin hijyen ve karantina önerdiğini biliyor musunuz? 1300 yıl önce İslam Peygamberi Hz. Muhammed” ifadeleri kullanıldı.

İslam Peygamberinin, salgın hastalık riskine karşı, ashabına yaptığı bir tavsiyede karantina uygulamasına dikkat çektiği ifade edildi.         Mepanews’te yer alan habere göre yazıda Hz. Muhammed’in (s.a.v) şu hadislerine yer verildi:

– Eğer bir beldede salgın olduğunu duyarsanız buraya girmeyin, bulunduğunuz bir beldede salgın olursa da oradan ayrılmayın.

– Temizlik imanın bir parçasıdır.

– Uyandığınız zaman, yemek yedikten önce ve sonra ellerinizi yıkayın.

– Tedavi olun. Allah, yaşlılık haricinde dermansız bir hastalık yaratmamıştır.

– Hz. Muhammed bir gün, devesini bağlamayan ve Allah’a tevekkül ettiğini söyleyen bir bedeviye şöyle söylemiştir: ‘Deveni bağla, ondan sonra tevekkül et.

       Prof. Dr. Nevzat Tarhan da corana virüsle ilgili bir tv konuşmasında bundan sonra dünyada gençliğin tevhit inancına döneceğini söyledi. Hürriyet Gazetesi’nin 22.03.2020 tarihli Avrupa bülteni başlığı şöyle çıktı:         “Avrupa’da koronavirüs nedeniyle ezan sesi yükseldi.”

       Almanya ve Hollanda’da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle tedirgin olan Müslümanlara moral vermek amacıyla belirli camilerde, bazı vakitler hoparlörden ezan okunmasına izin verildi. Almanya’da Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Duisburg Merkez Camisi’nde yatsı ezanı ve cuma günleri öğle ezanı hoparlörle okunabilecek.

        Üç hafta sürecek uygulama çerçevesinde cami hoparlöründen ilk ezanın okunması çevrede oturan Türkler ve diğer ülkelerden Müslümanlar tarafından olumlu karşılandı. İslam Toplumu Milli Görüşe (IGMG) bağlı Hannover Camisi’nde de Miraç Kandili’ne özel olarak hoparlörden yatsı ezanı okundu. Cami için alınan izinle bundan sonra haftada bir gün cuma günleri ezan okunabilecek. Hollanda’da da IGMG’ye bağlı 4 camide cuma günleri öğle vakitlerinde halkın duyabileceği şekilde hoparlörle ezan okunacağı belirtildi.

       24.03.2020 tarihli sabah gazetesinin dünya haberlerinde bu kez virüsten çok etkilenen İspanya manşete çıkmıştı:

“İspanya’da 500 yıl sonra ezan sesleri! Müslümanlar coronavirüse karşı balkon ve pencerelerden ezan okumaya başladı!”

                      Coronavirüs salgınının Avrupa’da en çok etkilediği ülkelerden biri İspanya. Bu güne kadar 2 binin üzerinde kişi coronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken 35 binin üzerinde coronavirüs vakası bulunuyor. İspanya’daki Müslüman cemiyetleri, corona virüsüne salgınına karşı tüm çalışanlara destek vermek ve teşekkür etmek için cuma günleri balkon ve pencerelere çıkarak ezan okumaya başladı.

       İspanya’nın Madrid, Granada, Ceuta gibi farklı kentlerindeki Müslüman cemiyetlerden yapılan çağrılarla sosyal medyada başlatılan kampanya ile ülkedeki Müslümanlardan her cuma günü balkon ve ya pencerelere çıkarak koronavirüse karşı çalışan herkese destek amaçlı ezan okumaları istendi.

        Madrid’in Lavapies Mahallesindeki Bangladeşli Müslümanlar Cemiyeti de konuya ilişkin yazılı bir açıklama yaparak, “Kovid-19’a karşı kültürümüzden, inançlarımızdan ve olanaklarımızdan her birimiz bu mücadelede birlikte kürek çekiyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

        Amerikan senatosunun açılışında Kur’an tilaveti yapılıyor. Fatiha okunuyor. İtalya’da Müslümanların kıldığı namaza İtalyanlar da iştirak ediyor. Türkiye’miz de sanırım İzmir’de camiden yatsı namazında hoparlörle yapılan duaya ıslıklanıyor. Bunlar benim öz Milletimden olmasalar gerek. Gerçi İsrail meclisinde de bir milletvekili ezan okuyor, birileri de protesto ediyor.  

         2017 yılında Yeni Şafak gazetesinde kaleme aldığı yazısında değerli yazar Yusuf Kaplan; “21. Yüzyıl henüz başlamadı. 21. Yüzyılı İslam başlatacak. Hem de bu çeyrek ya da çeyreğin biraz ötesine sarkabileceğinden,” bahsediyor. İdeolojiler çağının bittiğini, medeniyetler çağının geldiğinden söz ederken yazar, Müslümanların bir medeniyet bilinci ortaya koyduklarında istikbalde en gür sedanın İslam’ın sesi olacağına getiriyor sözü, tıpkı Bediü’z-zaman hazretlerinin söylediği gibi…

          Yukarıda geçen ayetler insanlık tarihinin her zaman öncülerinin peygamberler olduğunu vurgularken, onların tevhit inancını anlattıklarını bunun bir süreç olduğunu bu sürecin en son halkasının da Hz. Muhammed (s.a.v) olduğunu açıkça ilan eder. Bu kutlu elçi öyle biri ki, ona tabi olanlara karşı düşkün, merhametli, sıkıntılarıyla hemhal olan, zor günlerinde, salgın zamanlarında ne yapmaları gerektiğini de gayet açık bir onlara karşı çok şefkatli, çok merhametli yaklaşım modelleri geliştirerek izah eden biri.    

          Hz. Muhammed bir insan olarak içimizden biridir; fakat Cenâb-ı Allah onu vahiy alma ve peygamberlerin sonuncusu olma mertebesiyle onurlandırmıştır. Başka bir âyette “bütün varlıklar için rahmet” olarak nitelenen (Enbiyâ 21/107) Resûl-i Ekrem’in müminlere karşı tutumuna ve hissiyatına ağırlık verilen 128. âyette o, Allah Teâlâ’nın iki güzel ismi ile, raûf ve rahîm olarak nitelenmiştir; raûf “çok şefkatli”, rahîm “çok merhametli” demektir. Yüce Allah’ın hiçbir peygamberini kendi isimlerinden ikisiyle birlikte anmamış olduğu dikkate alınırsa onun rabbimizin katındaki derecesi ve bütün bu açıklamalara rağmen ondan yüz çevirenlerin ne büyük ziyanda oldukları daha iyi anlaşılır.

        Ey insanlık! Şunu iyi bilin ki, İslam bir millete ve ırka ait değildir. Tüm insanlık içindir.

(O humanity! It is well known that Islam does not belong to a nation or race. It is for all humanity.)

Şemsettin ÖZKAN

   .04.2020 KONYA

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-timeturk.com

4-newsweek dergisi 26 Mart 2020

5-hurriyet.com.tr 22.03.2020

6-sabah.com.tr 24.03.2020

7-yenisafak.com 07.Ekim 2017

YARINLAR İSLAM’IN(TOMORROWS OF ISLAM)” için 1 yorum

  1. وَلَا تَهِنُوا وَلَا تَحْزَنُوا وَاَنْتُمُ الْاَعْلَوْنَ اِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِن۪ينَ ﴿١٣٩﴾ Al-i imran/139)
    “Gevşeklik göstermeyin, üzülmeyin; eğer inanmışsanız şüphesiz en üstün olan sizsiniz.” Geleceğin İslam’da olduğunun isbatıdır. Sorun Müslümanların bu bilinç düzeyine ne zaman gelecekleri ve bu yönde bir irade ortaya koymalarında düğümlenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.