YAĞMURLA YARIŞTIM BUGÜN O YAĞDI BEN AĞLADIM O YAĞDI BEN AĞLADIM O GÜNEŞİ ÖZLEMİŞTİ BENSE SENİ ANNEM

(Toplumsal İlişkiler 403)


يُرْسِلِ السَّمَٓاءَ عَلَيْكُمْ مِدْرَاراًۙ
Böylece üzerinize gökten bol bol yağmur indirsin.” (Nuh/11)

Kelimelerle anlatılamayan, karşılıksız sevgi, fedakarlığın bir tanımla deseniz sadece “annem” dersem yalan olmaz. “Ağlarsa anam ağlar gayrısı yalan ağlar,” “ana gibi yar Bağdat gibi diyar olmaz” gibi atasözlerimizde de yine annelerin kelimelere sığmayan üstünlükleri anlatılır. Dikkat ederseniz bir hadiste de “cennet anaların ayakları altındadır” buyuruluyor, ama şöyle denmiyor; “ cennet kadınların ayakları altındadır.”

Niye analık makamı kime ait? Kadına. Ama kadın denmiyor da illa anne deniyor. Çünkü;

Anneler güçlüdür.

Üzgün olduğumuzda, yardıma ihtiyaç duyduğumuzda ya da herhangi bir zorlukla karşılaştığımızda, en çok anneler değil midir destek veren? Annelerin gücü pek çoğumuzun tek başımıza altından kalkamayacağı güçlükleri aşmamızı sağlarken, annemizin küçük bir desteği olmazı olur yapar. 

Anneler şefkatlidir

Anne çocuk ilişkisi sevginin en saf halidir; sevgi ve şefkatin en saf ve temiz hali annelerin kalbinde gizlidir. Anneler sevecendir, anlayışlıdır, bağışlayıcıdır; en tatlı hisleri en yumuşak halleriyle aktarır, korur, kollar ve sarıp sarmalar. Annelerin yanı dünyanın en güvenli yeridir.

Anneler benzersizdir.

Tüm annelerin süper güçleri ortak olsa da, her biri birbirinden farklıdır. Her annenin duruşu, bakışı, düşünceleri, tavrı, tarzı farklı ve kendine hastır. Onları özel yapan da budur. Anneler imkansızı mümkün kılar. Dışarıdan bakıldığında zor görünen pek çok şey, anne olduktan sonra hayatın doğal akışında her an karşılaşılıp üstesinden rahatça gelinebilen sorumluluklara dönüşür. Kimi zaman sabaha kadar uyumaz, yine de her şeye yetişirler.

Anneler çok yönlüdür.

Anne olmanın getirdiği büyük sorumluluklar, annelere birden fazla görevi başarıyla yerine getirme yetisini kazandırır.  Yalnızca annelik yapmanın sorumluluklarını sıralamak dahi, annelerimizin birer multi-tasking (çoklu görev) dehası olduğunu kanıtlamaya yeter.

Anneler ilham verir.

Anneler, pek çok kadının rol modelidir. Pek çok kız çocuğu büyüyünce “annesi gibi” olmak isterken, annelerinin her adımından, her duruşundan ve her sözünden ilham alır. Seçimlerinde annelerinin ne düşüneceğini sorgular, adımlarını ona göre atar.

Anneler ışıltılıdır.

Anneler her an parlar ve tüm yaptıklarında büyülü bir ışıltı vardır. Bir bakışları, tatlı bir dokunuşları içimizi ısıtmaya anında yeterken, bir gülüşleriyle dünya güler.

Anne ve yağmur… Bereketin ta kendisi olan o güzel doğal serinleticiler ve huzur aşılayanlar. Kime ait olduğunu aramama rağmen bulamadığım bir şiirle konuyu bitirelim.

Yağmurlarla yarıştım bugün
O yağdı ben ağladım
O yağdı ben ağladım
O güneşi özlemişti
Bense seni annem.

ŞemsettinÖZKAN 11.07.2021 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3- uplifers.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.