ŞÖYLE İRİCE BİR KELİME BUL OK ATSIN YÜREĞİME

(Toplumsal İlişkiler 225)


اِنَّ الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَيَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمٰنُ وُداًّ
“Allah’ın ayetlerine yürekten inanan ve bu imanın gereği olarak güzel ve yararlı davranışlar ortaya koyanlara gelince; sonsuz merhamet sahibi Allah, sevgisiyle onları ödüllendirmek, onları şefkatli, merhametli ve sevecen insanlar hâline getirmek ve böylece onların, bütün varlıklar tarafından sevilip sayılmasını sağlamak üzere, onlar için bir sevgi yaratacaktır. Günahkâr, kibirli, ahlâksız insanlar, hiçbir zaman kalpleri fethedemeyecek; öte yandan, insanları doğrulukla, samîmiyetle ve örnek davranışlarıyla doğru yola çağıranlar, işin başında düşmanlık ve ilgisizlikle karşılaşsalar bile, en sonunda halkın sevgisini kazanmayı başaracaklardır.” (Meryem/96)

Rahmetli Cahit Zarifoğlu; “şöyle irice bir kelime bul, yüreğime ok atsın,” der. Yüreğe ok atan o iri kelime Hz. Şems’ ten gelir; “maşuk hasta olunca âşık sıhhatinden utanırmış. Sızlamıyorsa için, ne sen maşuksun ne de o âşık…” O kocaman kelime sevgi ve aşktır.

İnsanı bir şeye veya bir kimseye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duyguya sevgi denilmektedir.

Sevgi denildiğinde genellikle akla ilk önce, iki karşı cins arasındaki duygusal çekim gelmekteyse de, aslında sevgi, yöneldiği hedefe (sevgiliye duyulan sevgi, Allah sevgisi, vatan sevgisi, ebeveyne duyulan sevgi, çocuğa duyulan sevgi vs.) ve biçimlerine bağlı olarak büyük bir çeşitlilik göstermektedir.

Sevgi kavramı insanların bakış açısına göre değişiklik gösterir. Bazıları için dünyanın en güzel duygusudur sevgi, bazıları için aşk ve kadın, bazıları içinse yaşama tutunma sebebidir sevgi. Sözlüklere baktığınız zaman sevgi; ilgi göstermeye yönelten duygu olarak tanımlanır. Belirli bir kalıbı yoktur sevginin, çünkü aklınıza bile gelemeyecek kadar anlamı barındırır sevgi kavramı. Kimi eşini sever, kimisi yemeği, kimisi de sporu sever mesela..

Sevginin sonucu olarak gösterilen tepkilerin bir kısmı benzerlik gösterse de (bağlılık, ilgi, meyil, hayranlık, düşkünlük vs.) bazıları da kişiye özeldir, onlar bilinemez. Dünya üzerinde meydana gelen her şey aslında sevginin birer ürünüdür. Aile sevgisi, para sevgisi, kadın sevgisi, varlık sevgisi.. vs. saymakla bitmez. Yani aklımıza gelebilecek her şey aslında sevgi nedeniyle oluşmuştur. Temelinde bir şeye duyulan sevgi vardır.

Sevgi varoluşun nedenidir. Rabbimiz herşeyi sevgi eksenli yaratmıştır. Tüm kainatın tezahürlerinde sevgiyi fazlasıyla müşahede ediyoruz. Sadece canlı nesnelerde değil, cansız nesnelerde de sevginin izlerini sürmek mümkün. İçtiğiniz suya “ne güzelmiş şu mübarek,” deyip suyun kristallerini inceleyin. Bir de beğenmediğiniz bir suya söyleyin bir görün hele o suyun kristallerini. O zaman anlarsınız sevginin ne denli önemli ve tılsımlı bir kavram olduğunu…

Sevgi insanın yüreğinin derinliklerinde biten nadide bir çiçektir. Mühim olan o çiçeği yaşatabilmektir. Bu çiçeğin yaşayabilmesi için gereken önem ve ihtimamı göstermek de senin göstereceğin becerilerde gizli.

Haydi bakalım kolay gelsin.

Şemsettin ÖZKAN

14.01.2021 KONYA

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-nedir.com

ŞÖYLE İRİCE BİR KELİME BUL OK ATSIN YÜREĞİME” için 2 yorum

  1. Zamanımız insanlarının kısm ı azamı maalesef sevgiyi de, sevmeyi de bilmiyor diye düşünüyorum. Yanılıyor muyum acaba.

  2. Yanılmıyorsunuz hocam her geçen gün seven ve sevilen insan kalitesinde önemli düşüşler var. Sebepleri malum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.