SIKINTILAR GECEDİR DİNLEN KEDERLENME SABAH ELBET OLACAKTIR

(Toplumsal İlişkiler 932)

قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذٖينَ اَسْرَفُوا عَلٰٓى اَنْفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللّٰهِؕ اِنَّ اللّٰهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمٖيعاًؕ اِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحٖيمُ
“(Tarafımdan onlara) De ki: “Ey kendi aleyhlerinde olmak üzere nefislerini israfa uğratan (günahlara dalan, yararsız ve ucuz kahramanlıklara kalkışan ve ölçüyü taşıran) kullarım. (Siz yine de) Allah’ın rahmetinden umut kesmeyin. Şüphesiz Allah, 
(dilerse ve layık görürse) bütün günahları (ve suçları) 
Yarlığayıcıdır. Çünkü O, Bağışlayandır, Esirgeyip Acıyandır.” (Zümer/53)

Thales “herşeyin bittiği anda bile umut vardır” demekle ne kadar haklıdır? Ümitsiz hiç yaşam olur mu? O içimizde hiç bitmez, bitmemelidir. Cenap Şehabettin’in ifadesiyle; en geveze kuştur o. İçimizde hiç ama hiç susmaz.

Hz. Mevlana; “sıkıntılar gecedir. Dinlen, kederlenme… Sabah elbet olacaktır”derken, vurgulamaya çalıştığı da insanın ümitsiz asla yaşayamayacağıdır.

Bir umudu olmalı insanın değil mi dostlar? Mesela bir ilkbahar güneşi gibi. Nihayetinde o ışık, ilkbahar güneşi, bir şekilde hayatımıza doğacaktır bir yerden. Yeter ki o umut içimizde her daim capcanlı olsun. Bıkmayalım yarınlara umutla bakmaktan.

Hayat dardır doğru, ama ümit de geniştir. O halde dar olan hayatımıza yer açmak için, niye geniş olan ümitlerimizden yararlanmayalım ki? Şayet bu hayatta kazanmak istiyorsak, ki, istiyoruz, o zaman, umudumuzu asla kaybetmemeliyiz.

Biz her zaman Allah’a güvenmeliyiz. Unutmamalıyız ki, hiç umulmadık anlarda, umutlarımız çiçek açacaktır. Allah’tan ümit kesilmez, hastalar için hayat oldukça, umut da vardır.

Cahit Zarifoğlu; “umudumuz acımızdan daha büyük olmalıdır” derken yerden göğe haklıdır. Umudunu insan asla yitirmemelidir, zira gecenin en karanlık anı şafak sökmeye yakın anıdır.

Aslında insanın ölümü ne zaman gerçekleşir biliyor musunuz? Düşleri, umutları ve hayalleri öldüğü gün beyin ölümü de gerçekleşmiş demektir. Umut insanın belki de yıkılan son kalesidir desek doğru söylemiş oluruz.

Şemsettin ÖZKAN

13.01.2023 DOĞANŞEHİR

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-suskunduvar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.