ŞİKAYETÇİ KÖTÜ HUYLUDUR İYİ HUYLU ŞİKAYET ETMEZ TAHAMMÜL EDER

(Toplumsal İlişkiler 1037)

وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ حَتّٰى نَعْلَمَ الْمُجَاهِدٖينَ مِنْكُمْ وَالصَّابِرٖينَۙ وَنَبْلُوَ۬ا اَخْبَارَكُمْ
Andolsun, Biz içinizden (gerçek) mücahit olanlarla (davasında) 
sabredip (dik duranları) bilip, (onları kaypaklardan) ayırıncaya (ve sadıkları belli edip ortaya çıkarıncaya) kadar, sizi imtihana tâbi tutacağız ve (İslam davası ve Allah rızası konusunda iddia edip) 
haber verdiklerinizin (doğruluk derecesini) sınayıp (herkesin ayarını ve amacını ortaya koyacağız).” (Muhammed/31)

Hayatta en çok sevmediğiniz tipler kimdir,” deseniz hiç tereddüt etmeden “şikayet edenlerdir” derim. Şuna inanırım hep şu hayatta, “ondan şikayet bundan şikayet, ne iştah kaldı, ne de afiyet.”

Kötü huylular hep şikayet eder dururlar, iyi huylular asla şikayet etmez. Nitekim Hz. Mevlana bu konuda şöyle der: “Şikayetçi kötü huyludur. İyi huylu şikayet etmez tahammül eder.” Şikayetçi sorunu çözmek için çaba sarfetmez o da sorunun bir parçası olur gider.

İyi huylular şikayet etmez, ya problemi çözmeye çalışır, ya da sabır ve tahammül ederler huysuzun huysuzluğuna.

İnsanoğlu ilgi çekmek için dertlenir. Zira şikayet etmeyi pek sever nedense. Halbuki mutluluğa giden yolda şükür etmeyi becerebilmesi gerekirken, şikayet ederek mutsuzluğu seçer. Şikayet kavramı bile insana hüzün veriyor, acı veriyor. Ana tema şikayette mutsuzluktur.

Bu konuda en çok canımı sıkanı da kaderden şikayet edilenidir. Adamın sevdiği onu terkedip gitmiş “bin sitem etsem azdır kadere” diye mısralara yansıtmış şikayetini. Şöyle “bin sitem etsem azdır sevdiğime” dese yine anlayacağım. Onu da şikayet etmek yine şikayet oduğu için sevimli gelmiyor bana. Kısacası siz siz olun, şikayeti bırakın emi sevgili dostlar!

Kalın sağlıcakla…

Şemsettin ÖZKAN

29.04.2023 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.