SEVGİ VARLIĞIN ÖZÜDÜR

(Toplumsal İlişkiler 1036)

اِنَّ الَّذٖينَ اٰمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَيَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمٰنُ وُداًّ
“Allah’ın ayetlerine yürekten inanan ve bu imanın gereği olarak güzel ve yararlı davranışlar ortaya koyanlara gelince; sonsuz merhamet sahibi Allah, sevgisiyle onları ödüllendirmek, onları şefkatli, merhametli ve sevecen insanlar hâline getirmek ve böylece onların, bütün varlıklar tarafından sevilip sayılmasını sağlamak üzere, onlar için bir sevgi yaratacaktır. Günahkâr, kibirli, ahlâksız insanlar, hiçbir zaman kalpleri fethedemeyecek; öte yandan, insanları doğrulukla, samîmiyetle ve örnek davranışlarıyla doğru yola çağıranlar, işin başında düşmanlık ve ilgisizlikle karşılaşsalar bile, en sonunda halkın sevgisini kazanmayı başaracaklardır.” (Meryem/96)

Fuzuli üstadımız; “Âşk imiş her ne var âlemde,/ İlim bir kıyl ü kâl imiş ancak.. Yani (dünyada her şey aşktan ibaretmiş/ bilim ise yalnızca kuru bir dedikodu)” demekle çok haklıdır. Çünkü “sevgi varlığın özüdür” demekle Hz. Mevlana Fuzuli’yi teyit eder. Hayatın önsözüdür sevgi. Sevgisiz herşey eksik ve güdüktür.

Sevginin yakışmadığı bir yer mi var? Nereye koyarsan oraya yakışır. Yeter ki insan sevmesini bilsin. Sevgi dolu olsun gönlü. Yaratma sevgi işidir. Yüce Yaradan sevgiyle yaratmış her şeyi. Ne mutlu sevgiden yana taraf olanlara.

Güftesi İbrahim Yurtören’e, bestesi Tahir Karagöz’e ait Rast makamındaki o güzel ilahide sevgi teması çok güzel işlenir:

Sevgi baht olmuş ezelden bize,
Sizde bir türlü, bizde bir türlü,
Alaca düşmüş gördüğümüze,
Sizde bir türlü bizde bir türlü.

Donandı dağlar, bahar olunca,
Gölgem kayboldu gönlüm dolunca,
Güzeli görmek boylu boyunca,
Sizde bir türlü, bizde bir türlü.

İstemem versen cihan varını,
Gönül nakşetti güle yârını,
Her yüzde görmek dost dîdârını,
Sizde bir türlü, bizde bir türlü.

Ey oğul birdir, kap değişse su,
Varlık bir gölge, benlik bir pusu,
Be diyelim ki Rabb’in duygusu,
Sizde bir türlü, bizde bir türlü.

Şemsettin ÖZKAN

28.04.2023 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-ilahisozu.wordpres.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.