SEVİLEN SEVENİ SEVSEYDİ DEĞERİNİ BİLSEYDİ SEVEN KÖR SEVİLEN NANKÖR OLMAZDI

(Toplumsal İlişkiler 819)

فَلَمَّا رَاٰ قَمٖيصَهُ قُدَّ مِنْ دُبُرٍ قَالَ اِنَّهُ مِنْ كَيْدِكُنَّؕ اِنَّ كَيْدَكُنَّ عَظٖيمٌ
“Vezir, Yûsuf’un gömleğinin arkadan yırtılmış olduğunu görünce, karısına dönerek, “Anlaşıldı, bu da siz saray sosyetesinin hile ve entrikalarından biri; doğrusu, ey kadınlar! 
Sizin entrikalarınız çok çetindir!” dedi. Fakat onu cezalandırmadı da. Zira olayın dillere düşmesinden korkuyordu.” (Yusuf/28)

İnstagram’dan bulduğum lakin kime ait olduğunun belirtilmediği bir söz de şöyle deniyor; “sevilen seveni sevseydi, değerini bilseydi, seven kör sevilen nankör olmazdı.” Alın size tartışılır bir konu daha. Hep deriz ki nankör kedi, sinsi yılan, kindar karga vesaire ya insan? El cevap hepsi.

Toplumsal ilişkilerde eşleri geçimsiz yapan sevgisizlik, sevgiyi yok eden şeyin de ilgisizlik olduğunu sanırım bilmeyen yoktur. Sevgi canlılarda olmazsa olmazlardandır. Sevgi yoksa ilgi de azalacaktır. İlgi olabilmesi için, karşıdakinin alakasını celbedecek davranışlar olmalıdır. Kadınların ve erkeklerin birbirine karşı başka gezegenlerden gelmiş yabani varlıklar gibi bakması, onları birbirlerinin çekim alanından uzaklaştıracaktır. Bunu kimin için söylüyorum evliler, sevgililer birbirini sevdiğini iddia eden herkes için. Halbuki yüce Yaratan onları birbirlerini tamamlasınlar diye yaratmıştır. Aynı türden birbirlerini anlayıp sevsinler, sevilsinler diye var etmiştir. Zaten yaratma eylemi başlı başına sevgi ürünü ve işi değil midir?

Sevgi Hz. Mevlana’nın ifadesiyle; “ bir güç, bir şifa ve değişimin mührüdür.” Peki bu sevginin aşkın gözü neden kör? Geliniz bir hikayeyle mevzuyu kapatalım:

Uzun zaman önce, dünya yaratılmadan, insanlar dünyaya ayak basmadan önce, iyi huylar ve kötü huylar ne yapacaklarını bilemez vaziyette dolanıyorlarmış. Bir gün, toplanmışlar ve her zamankinden daha sakin oturuyorlarken Saflık ortaya bir fikir atmış:

“Neden saklambaç oynamıyoruz?”

Ve hepsi bu fikri beğenmiş, ve hemen çılgınlık, bağırmış:

‘’Ben ebe olmak ve saymak istiyorum, Ben ebe olmak istiyorum!” ve başka hiç kimse Çılgınlığı arayacak kadar çıldırmadığı için, Çılgınlık bir ağaca yaslanmış ve saymaya başlamış, 1, 2, 3 ….Ve Çılgınlık saydıkça,iyi huylarla kötü huylar saklanacak yer aramışlar.

Şefkat Ay’ın boynuzuna asılmış;

İhanet çöp yığınının içine girmiş;

Sevgi bulutların arasına kıvrılmış;

Yalan bir taşın altına saklanacağını söylemiş ama yalan söylemiş çünkü gölün dibine saklanmış;

Tutku dünyanın merkezine gitmiş;

Para hırsı bir çuvalın içine girerken çuvalı yırtmış.

Ve Çılgınlık saymaya devam etmiş, 79, 80, 81, 82…..

Aşkın dışında bütün iyi huylar ve kötü huylar o ana kadar zaten saklanmış.Aşk, kararsız olduğu gibi, nereye saklanacağını da bilmiyormuş..

Bu bizi şaşırtmamalı çünkü hepimiz Aşkı saklamanın ne kadar zor olduğunu biliriz.Ve Çılgınlık 95, 96, 97… ya gelmiş ve 100’e vardığı anda, Aşk sıçrayıp güllerin arasına girmiş ve saklanmış.Ve Çılgınlık bağırmış :

“Sağım solum sobedir, geliyorum!”, ve arkasını döndüğünde, ilk önce Tembelliği görmüş, o ayaktaymış çünkü saklanacak enerjisi yokmuş. Sonra Şefkati ayın boynuzunda görmüş,ve İhaneti çöplerin arasında, Sevgiyi bulutların arasında, Yalanı gölün dibinde, ve Tutkuyu dünyanın merkezinde, hepsini birer birer bulmuş, sadece biri hariç.

Ve Çılgınlık umutsuzluğa kapılmış, en son saklı kişiyi bulamamış, derken Haset, bulunamadığı için haset duyarak,Çılgınlığın kulağına fısıldamış:

“Aşkı bulamıyorsun, O güllerin arasında saklanıyor.” Ve Çılgınlık çatal şeklinde tahta bir sopa almış, ve güllerin arasına çılgınca saplamış,saplamış, saplamış, ta ki yürek burkan bir haykırma onu durdurana kadar. Ve haykırıştan sonra, Aşk elleriyle yüzünü kapayarak ortaya çıkmış, ve parmaklarının arasından gözlerinden iki sicim gibi kan akıyormuş, Çılgınlık Aşkı bulmak için heyecandan Aşkın gözlerini çatal sopa ile kör etmiş.

“Ne yaptım ben? Ne yaptım ben?’’ Diye bağırmış.

“Seni kör ettim. Nasıl onarabilirim?” Ve Aşk cevap vermiş,

“Gözlerimi geri veremezsin. Ama benim için bir şey yapmak istersen, benim kılavuzum olabilirsin.”

Ve o günden beri, Aşkın gözü kördür ve her zaman Çılgınlık yanındadır…”

Şemsettin ÖZKAN

22.09.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-sezgiler.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.