SEVGİLİ TEK OLANDIR GELİŞİN DE O’NDANDIR DÖNÜŞÜN DE O’NADIR

(Toplumsal ilişkiler 924)

اَلَّذٖينَ اِذَٓا اَصَابَتْهُمْ مُصٖيبَةٌۙ قَالُٓوا اِنَّا لِلّٰهِ وَاِنَّٓا اِلَيْهِ رَاجِعُونَؕ
“O sabırlı müminler ki, başlarına bir imtihan olarak üzücü bir olay geldiği zaman:“Bizler zaten Allah’a aitiz ve sonunda hepimiz O’na döneceğiz. Sahip olduğumuz bütün nîmetler bize Allah’ın emânetidir ve istediği zaman elbette geri alacaktır!” derler.” (Bakara/156)

Sevgilinin öyle birden fazla bir şey olduğunu mu zannediyorsunuz? Sevgili sevginin asıl kaynağı olan tek olan, bir olan Allah’tır. Erich Fromm sevginin kaynağının Tanrı sevgisi olduğunu anlatır “Sevme Sanatı” adlı eserinde.

Hz. Mevlana; “sevgili tek olandır. Gelişin de O’ndandır, dönüşün de O’nadır. O’nu buldun mu, O’nda kalırsın” derken vurgulamaya çalıştığı da yüce Yaratıcı’ya olan derin sevgidir. İnsanların her önüne gelene; “Aşkım, bir tanem” sözlerini rastgele sarfetmeleri aslında israftan başka birşey olmadığını söylememe bilmem gerek var mı? Kim bir tane var yaratılmışlar içinde? Kim en çok, çok, çok tapılacak derecede sevilmeye layık? Kim? Kim? Yüce Yaratan’dan başka çok sevilmeye layık olan var mıdır?

Hz. Mevlana; “hayat Leyla’yla geçer ama gönül Mevla’yı seçer. Leyla belki bırakıp gider ama ne biz Mevla’dan ne de o bizden vazgeçer” derken insanın yazgısını anlatır. İnsan görünürde Leyla ile yaşarken aslında Rabbine meyillidir. Eninde sonunda Mevla’sına kavuşur insanoğlu. Bir şekilde Mevla’sını bulur dikey gelemezse yatay gelir yeşil örtülü tabutlara sarınarak gelir ama mutlaka gelir. Çünkü son durak O’dur. Başka kapı yoktur. Kalpler de ancak O’nu anmakla tatmin olur.

Aşk Allah’ı (c.c) doya doya sevmektir. O’na bağlanmaktır. O’na varmak ve O’nda kaybolmaktır. Aşk anlatılmaz, yaşanır. Bu yüzden olsa gerek Hz. Mevlana aşkın ne olduğunu sorana; “benim gibi ol da bil!” demiştir. Hasılı aşk, tek olan sevgililer sevgilisi yüce Allah’a kavuşmaktır. İnsanın gelişinin O’ndan olduğu, dönüşünün de O’na ermek olduğu bilincine varıp O’nu bulmak, O’nda kalma sırrına vakıf olmaktır aşk…

Şemsettin ÖZKAN

05.01.2023 DOĞANŞEHİR

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-suskunduvar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.