ÂŞIKLARIN GÖNÜLLERİNİN YANIŞIYLA GÖZYAŞLARI OLMASAYDI DÜNYADA SU DA OLMAZDI ATEŞ DE

(Toplumsal İlişkiler 925)

وَيَخِرُّونَ لِلْاَذْقَانِ يَبْكُونَ وَيَزٖيدُهُمْ خُشُوعاً
Ve Allah’ın ayetlerini dinledikçe, O’na karşı saygı ve duyarlıkları zirveye ulaşır, gözyaşları içinde yeniden yüzüstü secdeye kapanmaktan kendilerini alamazlar!” (İsra/109)

Sevmek kuru odunlar gibi sakin ve sessiz yanmaktır” der, Hz. Mevlana. Âşıkların yanışı bu değil midir değerli dostlar? Bu yanışlar ve gözyaşları dünyadaki suyun ve ateşinde sebebidir belki de, kimbilir?

Hz. Mevlana bu durumu şöyle ifade eder:“Âşıkların gönüllerinin yanışıyla, gözyaşları olmasaydı, dünyada su da olmazdı, ateş de.”

Âşıkların gözyaşının değerini en güzel anlatan hadis İbn-i Ömer’den (r.a) rivayet edilen, kıyamet günü hiçbir gölgenin olmadığı o zaman diliminde, arşın gölgesinde gölgelenecek yedi insan tipi arasında, o Allah için gözyaşı döken âşıklar da, yer alır:

İbni Ömer radıyallahu anhümâ’dan rivayet edildiğine göre Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

Yedi kimseyi Allah Teâlâ kendi gölgesinden başka gölge bulunmayan kıyamet gününde, gölgesinde barındıracaktır. Bunlar: Adaletli devlet reisi, Rabbine ibadet ederek yetişen genç, gönlü mescidlere bağlı kimse, birbirlerini Allah rızâsı için seven ve buluşmaları da ayrılmaları da bu sevgiye dayalı olan iki şahıs, itibarlı ve güzel bir kadın kendisiyle beraber olmak isteyince ‘Ben Allah’tan korkarım’diyerek buna yanaşmayan erkek, sağ elinin verdiğini sol eli bilmeyecek kadar gizli sadaka veren adam, tenhâda Allah’ı anıp gözyaşı döken kişidir.(Buhârî, Ezân 36,)

Şemsettin ÖZKAN

06.01.2023 DOĞANŞEHİR

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.