ALLAH İÇİN ATEŞE ATILMAK VARDIR LAKİN ATEŞE ATILMADAN ÖNCE KENDİNDE İBRAHİMLİK OLUP OLMADIĞINA İYİ BAK ÇÜNKÜ ATEŞ SENİ DEĞİL İBRAHİMLERİ TANIR VE YAKMAZ

(Toplumsal İlişkiler 926)

قَالُوا حَرِّقُوهُ وَانْصُرُٓوا اٰلِهَتَكُمْ اِنْ كُنْتُمْ فَاعِلٖينَ
قُلْنَا يَا نَارُ كُونٖي بَرْداً وَسَلَاماً عَلٰٓى اِبْرٰهٖيمَۙ
وَاَرَادُوا بِهٖ كَيْداً فَجَعَلْنَاهُمُ الْاَخْسَرٖينَۚ
“Bunun üzerine, küfrün elebaşları, halkı kışkırtarak, Bu adamın hakaretlerine daha ne kadar sessiz kalacaksınız?” dediler, “Haydi, durmayın; onurunuzu kurtarmak için bir şeyler yapacaksanız, bari 
onu ateşe atın da, böylece ilâhlarınıza arka çıkın!”Böylece, dev
bir ateş hazırladılar ve İbrahim’i mancınığa koyup ateşin ortasına attılar. Fakat bilmiyorlardı ki, Allah dilemedikçe ateş yakamaz, bıçak kesemez, kurşun öldüremezdi. Nitekim:” (Enbiya/68)
Ey ateş!” dedik, “İbrahim’e serinlik ve selâmet ol!” Bir de baktılar ki İbrahim, âdetâ gül bahçesine dönen ateşin ortasında, Rabb’ine secde etmekteydi.” (Enbiya/69)
“Evet, bu zâlimler ona hileler, tuzaklar kurmaya çalıştılar fakat Biz, hepsini büyük bir azapla helâk edip yıkıma uğrattık!” (Enbiya/70)

Hz. İbrahim (a.s) gibi olmak öyle kolay değil. Hem bir Allah elçisi olarak hem de insani özellikleri yönünden müthiş bir Allah dostu (Halilullah).

Hz. Mevlana o mübarek insanı ne de güzel anlatır: “Allah için ateşe atılmak vardır. Lakin ateşe atılmadan önce kendinde İbrahimlik olup olmadığına iyi bak!Çünkü ateş seni değil, İbrahimleri tanır ve yakmaz.”

Aşkımız , Nemrud’un ateşine ateş değil, Hz. İbrahim’in gül bahçesine su taşımak olmalı. Bizim tek yapacağımız, Hz. İbrahim’e yakılan ateşi söndürmek için, ağızlarıyla su taşıyan kuş ve karıncaya; “ne yapıyorsunuz?” sorusuna“Hz. İbrahim’e yakılan ateşi söndürmek için, su taşıyoruz” cevabını alanlar bu sefer; “bu ağızla mı devasa ateşi söndüreceksiniz?” sorusuna “olsun, biz Hz. İbrahim’in safındayız” noktasına gelip rengimizi safımızı belli etmek doğruların yanında yer almaktır. Kendini sorgulamadan, kalbini doğrultmadan, sözlerini davranışlara dökmeden önce kendine bir sor hele; “ben şimdi Hz. İbrahim gibi saf, arı, duru, tertemiz bir halet-i ruhiyeye büründüm mü?” diye. Cevabın evetse artık ateşler seni tanıyacak ve seni bir daha asla yakmayacaktır.

Şemsettin ÖZKAN

07.01.2023 DOĞANŞEHİR

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.