GÜLÜN DALI BİLE DİKENLİ DEĞİL DİKENLİ DALLARDA BİLE GÜL VAR

(Toplumsal İlişkiler 927)

وَقُلْ لِعِبَادٖي يَقُولُوا الَّتٖي هِيَ اَحْسَنُؕ اِنَّ الشَّيْطَانَ يَنْزَغُ بَيْنَهُمْؕ اِنَّ الشَّيْطَانَ كَانَ لِلْاِنْسَانِ عَدُواًّ مُبٖيناً
“Ey Muhammed! Bu inkârcıları hak dine dâvet edecek olan mümin 
kullarıma söyle; onlarla konuşurken, gönül incitmeden, kaba ve kırıcı davranmadan, en güzel şekilde konuşsunlar. Çünkü 
şeytan, kalplere kin ve nefret tohumları ekerek aralarına fesat sokmak ve böylece onları öfkelendirip birbirine düşürmek için her an fırsat kollamaktadır. Doğrusu şeytan, insanın apaçık düşmanıdır. O hâlde, ey iman edenler! Cennetin yalnızca sizlere özgü olduğu ve karşınızdakinin cehenneme gireceği yolunda ifâdeler kullanarak, üstelik bu sizin üzerinize vazife değilken şeytanın eline koz vermeyin.” (İsra/53)

Herşey insanın bakış açısında gizlidir. İnsan bir şeye nasıl bakarsa onu öyle görür. Ona göre karşısındaki insanı veya nesneyi değerlendirir. Ona göre bir anlam yükler. Bu yüzden içimizden geçen düşünceler ve bunu söze eyleme dökmeler son derece önemlidir.

Güzel bakanlar güzel görürlermiş, örneğin; “gülün dalı bile dikenli” diyeceğimize, “dikenli dallarda bile gül var” demek çok mu zor değerli dostlar? Hep kusurlu yönlerden bak, bak, bu nereye kadar? Sevgili Peygamberimizin ashabıyla yolda yürürken bir köpek leşine rastlarlar. Herkes burnunu tutarken, “öf ne pis kokuyor” derken, Allah’ın elçisi; “ hayvancağızın ne güzel dişleri varmış” demesi O’nun bakış açısındaki güzellikle ilgidir. Olumlu bakıp konuşma sanatını öğrenmeliyiz.

Ağzınızdan çıkan her kelimeye lütfen dikkat ediniz. Zira onunla bir sözleşme imzalarsınız. Hem şahsınızla, hem muhatabınızla hem de kainatla. İnsan atide yaşayacağı şeyin ne olduğunu merak buyurursa şimdiden bugün neler söylüyor hele bir baksın şu ağzından dökülenlere.

Büyük bir ihtimalle bugün dilinden düşenler yarınların deneyimleri olacak. Hani sevgili Peygamberimizin o güzel hadisini hatırlamamak mümkün mü? “Bela insanın diline bağlıdır,” diye.

Rabbimizin mükemmel yarattığı insan, olumlu pozitif olduğu sürece güzeldir. O içtiği suya bile “oh ne güzel suymuş,” dediğinde suyun üzerindeki kristaller güzel bir şekil alıyor. Bunun zıddını söylediğinde ise kristaller bozuluyor. İnsanı insan yapan aşkıdır. Şeytanı da şeytan yapan aşksızlığıdır. Çekememezliğidir, hasetliği ve fesatlığıdır, hâsılı her şeye olumsuz bakmasıdır. Hz. Mevlana’nın dediği gibi; “aynalar türlü türlüdür. Yüze bakmak isteyen cama, öze bakmak isteyen cana bakar.”

Şemsettin ÖZKAN

08.01.2023 DOĞANŞEHİR

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-suskunduvar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.