HAYAT UZAK ÇEKİMDE KOMEDİ YAKIN PLANDA TRAJEDİDİR

(Toplumsal İlişkiler 928)

وَمَا هٰذِهِ الْحَيٰوةُ الدُّنْيَٓا اِلَّا لَهْوٌ وَلَعِبٌؕ وَاِنَّ الدَّارَ الْاٰخِرَةَ لَهِيَ الْحَيَوَانُۘ لَوْ كَانُوا يَعْلَمُونَ
“(Oysa) Bu dünya hayatı, sadece bir oyun ve (eğlence türünden) tutkulu bir oyalanmadan ibarettir. Gerçekten ahiret yurdu ise, asıl hayat odur. Keşke (insanlar bu gerçeği) bilmiş olsalardı.” (Ankebut/64)

Hayatın hesapla değil, nasiple yaşandığını bilmemize rağmen, herkeste bir maske takma yarışı var. Kimse kendisi olmaya niyeti ve cesareti yok galiba. Bu nereye kadar sürer bilinmez, ama şunu iyice kafamıza yerleştirmekte yarar var: Hayat duygulananlar için bir trajedi, düşünenler için komedidir. Hepsi bu varacağımız son nokta. Bu dünyayı fazla ciddiye almamak lazım nasıl olsa içinden sağ çıkamayacağız.

Dünyaca ünlü Fransız komedyen Charlie Chaplin; “hayat uzak çekimde komedi, yakın planda trajedidir” derken, hayatın uzaktan zaman zaman güldürüp eğlendiren, yakından bakılınca da, genelde ağlatan yönünü, kendi sessiz sinemasındaki komik enstantanelerle, izah etmeye çalışır bir bakıma.

Hayatımızın düşünenler için bir komediye benzemesi, yaşanılanların bir oyun eğlenceden ibaret olmasındandır. İnsan küçükken küçük oyuncaklarla, büyüyüp kocaman olunca da büyük oyuncaklarla oynar. Kendini öyle bir kaptırır ki buna bir de bakmış ki ömür bitmiş hala o oyun hevesi içinde dipdiri. Bu hali ancak akıl yürütenler, fikredenler anlayabilir. Çünkü ölümden başka herşeyin yalan olduğunu anlayan onlardır.

Eğer bu hayatta çok duygulanıyorsanız, o zaman bir trajediye dönüşecektir hayatınız. Ne yaparsanız yapın, tıpkı maaşına zam isteyen sendika üyelerinin, maaş az diye üzüntüden davul zurna eşliğinde halay çekmesi, maaşa zam yapılınca da bu sefer sevinçten halay çekmesi gibi dramatik bir durumdur bu hayat hisli insanlar için. Çünkü üzülsen de, sevinsen de trajedi seni bekliyor.

Şemsettin ÖZKAN

09.01.2023 DOĞANŞEHİR

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.