HERŞEYİNİ KAYBET Kİ KENDİNİ BUL

(Toplumsal İlişkiler 929)

فَبِمَا رَحْمَةٍ مِنَ اللّٰهِ لِنْتَ لَهُمْۚ وَلَوْ كُنْتَ فَظًّا غَلٖيظَ الْقَلْبِ لَانْفَضُّوا مِنْ حَوْلِكَࣕ فَاعْفُ عَنْهُمْ وَاسْتَغْفِرْ لَهُمْ وَشَاوِرْهُمْ فِي الْاَمْرِۚ فَاِذَا عَزَمْتَ فَتَوَكَّلْ عَلَى اللّٰهِؕ اِنَّ اللّٰهَ يُحِبُّ الْمُتَوَكِّلٖينَ
O vakit, Allah’ın lutfettiği rahmet peygamberliği icabı onlara yumuşak davrandın. Eğer kötü huylu, sert mizaçlı, katı yürekli olsaydın, akılsızca davransaydın, hiç şüphesiz etrafından dağılıp giderlerdi. Şu halde onlara af ile muamele yap. Bağışlanmalarını, koruma kalkanına alınmalarını dile. Devlet, ekonomi, savunma ve sosyal hayat ile ilgili planlama, kamu düzeni ve yönetimle ilgili kararları mü’minlerle istişare ederek al, yönetime katılmalarını sağla. Kararını verdiğin zaman da, Allah’a dayanıp güvenerek, sonuçlarını O’na havale ederek hemen icra et. Allah tevekkül sahibi müslümanları, kendisine güvenip dayananları sever.” (Al-i imran/159)

Sanırım insanın arayışlardan ziyade bilmeye ihtiyacı var. Hayatta insanın içine kapanmasından kurtulup, insanlarla, doğayla ve çevreyle iletişime geçmeye, birtakım deneyimleri yaşamaya ihtiyacı var.

Asıl sorunumuz kendimizi yeniden nasıl bulacağımızda kilitleniyor. İnsanın fabrika ayarlarına dönebilmesi için yüce Yaratıcı’nın onu yarattığı özgün fıtratına dönmesi lazım.

Hz. Mevlana; “herşeyini kaybet ki, kendini bul!” formülü ile bize birtakım mesajlar veriyor. Benliğimizi kırmak üzerinden meseleye yaklaşıyor ve “fena fi’llah” da yok olmalısın diyor.

(Fenâfillah, tefâni sırrı da denilen, “ölmeden önce ölmüş gibi olup” yokluk sırrına ermek, Allah’ın varlığında yok olmak, erimek anlamına gelir. Tasavvuf inancına göre, evrende Allah’ın varlığından başka gerçek varlık yoktur. Varlıklar onu gösteren birer aynadan ibarettir.) vikipedi

Buna “hiç olmak” da diyebilirsiniz.Çok sevdiğim, severek dinlediğim söz ve müziği İbrahim Kalın’a ait “Hiç Oldum” eseri, insanın herşeyini kaybederek kendini nasıl bulacağına güzel bir örnektir:

Beşer idim şaşkın oldum
Yandım belki insan oldum
Zahir nedir ki batın nedir ki
Dile gelmez bir sır oldum.

Hakkın emaneti bendedir bende
Cümle alem ol sözünde
Gurbet nedir ki vuslat nedir ki
Sana çıkan bir yol oldum.

Bir gönül kırdım ah bilmeden
Kurşunlar yağdı göklerden
Tabip kimdir ki kalp neçedir ki
Gelmezsen ben bir taş oldum.

Ateş oldum dumanım yok
Umman oldum sahilim yok
Kalem nedir ki kelam ne der ki
Yarım kalan bir söz oldum.

Geldim dergahına yüz çevirme bana
Kapılar kapandı deme
Vücut nedir ki adem nedir ki
Varlığında bir hiç oldum.

Şemsettin ÖZKAN

10.01.2023 DOĞANŞEHİR

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-mardinlife.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.