BİZİM AYDINLARIMIZ DİN DÜŞMANI DEĞİL İSLAM DÜŞMANI

(Toplumsal İlişkiler 930)

كَلَّاؕ اِنَّهُ كَانَ لِاٰيَاتِنَا عَنٖيداًؕ
Hayır (bu tıynetteki kimse rahmetime layık değildir); çünkü o, Bizim ayetlerimize karşı “kesin bir inatçı ve itirazcı” kesilmiştir.” (Müddessir/16)

Yukarıdaki ayeti buraya rastgele almadım. Söz konusu surenin diğer ayetlerinde anlatıldığı üzere Allah’ın elçisi sevgili Peygamberimizin Mekke aristokrasinin en önde gelenlerinden zengin, entellektüel, aydın olanlarından Velid bin Muğire için nazil olmuştur. (inmiştir.)

Bu havalı, kibirli adam toplumun atalar dini olan pagan (putpereset) kültüre karşı değil, Hz. Muhammed’in (s.a.v) yeni getirdiği köle düzenine karşı olan, Hakça bölüşümü önceleyen İslam dinine karşı değerli dostlar!

Doğu batı tüm dünya kültürlerini adı gibi iyi bilen üstad Cemil Meriç; “bizim aydınlarımız din düşmanı değil, İslam düşmanı” derken vurguladığı da bizim aydınlarımızdır. 571 Mekke aristokrasisi neyse, bizim cumhuriyet dönemi aydınlarımız da aynı yollardan geçmiştir diyor üstad.

Bu durum sadece bizim ülkemiz için geçerli değil, tüm dünyada buna benzer şeyler yaşanmış. Örneğin Malcom X’in Amerika’sında da benzer şeyler olmuş. Malcolm X; “İslam’a sövmekten başka fikri olmayanlar fikrin değil İslam’a sövmenin hürriyetini istiyor” derken, çağın iki yüzlü demokratlarını ya da ehli kitaba mensup kişilerin, kendi işine geldikleri gibi yorum yapmalarına göndermelerde bulunarak, onların esas sorunlarının hazımsızlıklarının sebebini enikonu sorgular ve teşhisi koyar: “İslamafobi.”

Malcolm X’in söylediği sadece o dönem Amerika için değil, günümüz Türkiye’si içinde geçerli. Özgürlüğü İslam’a sövmek olarak algılayan azımsanmayacak ölçüde muhtemelen adı Ali Veli, Ayşe Fatma olan ama Müslüman olmayan aramızda bizden gözükenler var. Bunlar İslam’ın değerleriyle dalga geçip hafife alıp İslam’a sövmenin özgürlüğünü istiyorlar.

Malcolm X’in yaşadığı dönemde kanunlarda yasalarda belirli bir kural var mıydı bilmiyorum, şimdi yasalarda kanunlarda var ama uygulamayı bekliyor. Bakınız nasıl tanımlanmış: “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama Suçu Nedir? (TCK 216) … (3) Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılayan kişi, fiilin kamu barışını bozmaya elverişli olması halinde, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.”

Sadece bizde değil, Avrupa’da, Asya’da, Amerika’da İslam’ın değerlerine sövmeyi normal bir davranış haline getiren basın yoluyla alenen aşağılayan, bunu teşvik eden siyasiler, yazarlar ve çizerler var.

Fikir özgürlüğü bağlamında konuya yaklaşan İslam karşıtları ve bir takım aydınlarımız sümme haşa, bir Hristiyan ve Yahudi’nin kutsalına hakaret, sövme içerikli bir sataşması olmazken, Müslüman’a demediğini bırakmıyor. Örneğin İslam terörü diyor, İslam Peygamberini hicvediyor, hakaretler yağdırıyor v.s v.s. Onların özgürlükten anladıkları İslam’a ve Müslümanların kutsallarına sövmek.

Şemsettin ÖZKAN

11.01.2023 DOĞANŞEHİR

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-milliyet.com.tr

4-suskunduvar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.