ÖNCE HAKKI ÖĞREN SONRA KİMİN HAKLI OLDUĞUNU ÖĞRENİRSİN

(Toplumsal İlişkiler 390)


وَهُوَ الْقَاهِرُ فَوْقَ عِبَادِه۪ۜ وَهُوَ الْحَك۪يمُ الْخَب۪يرُ
O, kullarının üzerinde mutlak hükümranlık ve otorite sahibidir. 
Bununla birlikte O, hakîmdir, sonsuz ilim ve hikmetiyle her şeyi yerli yerince yapar, her şeyden haberdardır.” (Enam/18)

Hak’kı yüce yaratıcıyı bilmeyen hakkı hukuku, kimin haklı kimin haksız olduğunu nereden bilecek? Mehmet Akif’in ifadesiyle insan önce Allah’ı bilecek ve O’na dayanacak;

Allah’a dayan

Sa’ye sarıl

Hikmete ram ol

Yol varsa budur

Bilmiyorum başka çıkar yol.

Hz. Ali efendimiz buyurmuştur ki; “önce hakkı öğren! Sonra kimin haklı olduğunu öğrenirsin.” Öyle değil midir Hakkı hukuku bildiren Hak Teala’yı bilmeden kimin haklı olduğunu nereden bilebiliriz ki? Yüce Yaratıcı’yı hele bir tanı bakalım.

Üstat Necip Fazıl “üzülme bu davanın sahibi Hak’tır. Hak olan davada zafer muhakkaktır,” derdi. Üstat Hak olan davasına gerçekten yürek koyanlardandı. Asla davasından taviz vermez, tükürdüğünü yalamazdı. Mahkemelerde bile hakimler şöyle şöyle deyiver de kurtaralım deseler de lafını geri almazdı. Hak’kı tutup kaldırırdı. Davasında haklı olduğunu iyi bilirdi. Bu yüzden olsa gerek onun literatüründe geri dönmek yoktu. Hak’kı bilen insan kimin haklı, kimin haksız olduğunu bilmez miydi?

Thomas Pain “diğer tüm haklar elinizden alındığında isyan hakkı hakkınız olur” derken hak ve hukukun daim olduğunu, suç isbatlanmadıkça insanların beratı zimmetinin asıl olduğuna vurgu yapar. Bütün kapılar kapandığında devreye isyan hakkı çıkar. Gücün yetmese de sözlerinle haksızlığa karşı çıkmak zorundasın. Hz. Peygamber de bize bunu öğütlemiyor mu? Bir kötülük görünce elinle değiştirebiliyorsan elinle, yok buna gücün yetmiyorsa dilinle değiştireceksin. Onada gücün yetmezse o haksızlığı benimsemeyecek ve kalbinle buğzedecek yani haksızlığı asla ve kat’a kabul etmeyeceksin. Gerçi bu son aşama imanın en zayıf noktası olmuş olsada haksızlığın peşini bırakmayacak tavrını haklıdan yana koyacaksın. Haksızlıklar karşısında isyan hakkını her zaman canlı tutacaksın. Çünkü “haksızlıklar karşısında susan dilsiz şeytandır,” buyuran bir Peygambere inanıyoruz.

Şemsettin ÖZKAN

29.06.2021 KONYA

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.