HÜZÜN OLGUNLAŞTIRIR KAYBETMEK İSE SABRI ÖĞRETİR KADERİ SEV VARSA KEDERİNİ DE SEV

(Toplumsal İlişkiler 391)


وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَيْءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِنَ الْاَمْوَالِ وَالْاَنْفُسِ وَالثَّمَرَاتِۜ وَبَشِّرِ الصَّابِر۪ينَۙ
Andolsun ki, sizi bazen çetin korkularla, bazen açlık ve yoksullukla, bazen de servetinizi, sağlığınızı ve ürünlerinizi elinizden alarak imtihân edeceğim.Sabredenleri müjdele!” (Bakara/155)

Sanki bir başka konu yok da ikide bir hüzün diyoruz. Elem keder anlamlarına gelen hüzüne olumlu bir anlam katıyoruz. Örneğin bir başka müzik türümüz için acılı arabesk kavramını söylemekten çekinmiyoruz. Gerçekten de bu müzik de çok acılı şeyler vardı. Köyden kente göçen insanların ıstırapları bu şarkılarda kendilerine yer buluyordu.

Hz. Mevlana der ki; “Hüzün olgunlaştırır, kaybetmek ise sabrı öğretir. Kaderi sev, varsa kederini de sev. Gör ki Mevla neler gösterir.” Hüznü kabullenişte, kaderi ve kederi sevmede bir güzellik vardır. Çünkü içinde sabır vardır. Sabrın içinde de sevgi vardır. Aşk vardır. İnsan aşık olduğu insanı hep mazur görmez mi? Onu affetmez mi? Evet. Hüznün içinde de böyle bir güzellik ve aşk vardır. Kadere çalışıp çabaladıktan sonra gerisini Allah’a havale ederek boyun eğmek vardır. Üzüntüyü bile sevmek vardır. Hasılı olaylar karşısında sabır göstermek vardır. Sabır ne güzel bir davranıştır sabredenlere…

Hüznün İçindeki Neşeyi Görmek” adlı suskunduvar.com sitemizde bu konuya eğilmiş şunları söylemiştik:

Çoğu insan yaşadığı acıların ve dramın perde arkasını göremez. Ne yazık ki insanların genelinde bu basireti bulmak mümkün değildir. Halbuki yaşadığı o zorlukların arkasından nice kapılar açılacaktır ah bir bilebilse, ya da bunu bir hissedebilse. O geçit vermeyen sarp dağların içinde, nice patika yolların olduğunu, bir kavrayabilse. Ya da şer gibi gözükenlerin, nasıl iyiliklere yol açabileceğinin, bilincine erebilse. Yani kışın elbet birgün biteceğini ve çiçeklerin açacağını farkedebilse.

Hz. Mevlana der ki; “Allah senin bağını yakar bozar, ama sonunda sana, binlerce üzüm salkımı verir. Hüznün içindeki neşeyi gör.”

Gerçekten hayatın içinde nice zorlukların arkasında kolaylıkların saklı olduğunu, nice yokuşların ardında da harika inişlerin olduğunu hep ıskalıyoruz. Şems-i Tebrizi 8.kuralı der ki: Başına ne gelirse gelsin karamsarlığa kapılma. Bütün kapılar kapansa bile, O sana kimsenin bilmediği gizli bir patika açar. Sen şu anda göremesen de, dar geçitler ardında nice cennet bahçeleri var. Şükret! İstediğini elde edince şükretmek kolaydır. Dileğin gerçekleşmediğinde de şükret.”

Şemsettin ÖZKAN

30.06.2021 KONYA

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-suskunduvar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.